Statistici loni zaznamenali 1224 sebevražd, druhý nejnižší počet za 144 let

Celkem 1224 lidí loni úmyslně ukončilo svůj život. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 tak bylo sebevražd o tři procenta víc. Celkově je to ale druhý nejnižší počet za 144 let, co jsou údaje k dispozici. Data dnes na tiskové konferenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). I přes pokles počtu je Česko v sebevražednosti nad průměrem EU. Mnohem častěji si na život sahají muži než ženy.

"Počet sebevražd v poslední dekádě klesl. Mezi roky 2019 a 2020 byl sice zaznamenán nárůst, ale jen o necelá tři procenta v porovnání s nárůstem počtu všech úmrtí o 15 procent. Předběžné údaje o počtu sebevražd v prvním letošním pololetí ukazují mírný meziroční pokles v řádu jednotek procent," uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

ČSÚ má údaje o počtech sebevražd od roku 1876. Z let světových válek ale nejsou data úplná. Nejvíc Čechů a Češek si sáhlo na život podle statistik v roce 1934, kdy zemi svírala hospodářská krize. Bylo jich 4007. Dalším vrcholem se stalo období po roce 1968 a doba normalizace. V roce 1970 spáchalo sebevraždu 2824 mužů a žen. "Od roku 1970 nastupuje nepřerušovaný trend poklesu počtu sebevražd z dlouhodobého hlediska s určitými meziročními výkyvy," uvedla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

V tomto století byl počet nejvyšší v roce 2012, kdy úmyslně ukončilo svůj život 1658 lidí. Nejméně sebevražd bylo v roce 2019 na vrcholu ekonomické konjunktury, a to 1191. "Bylo to vlastně nejnižší číslo za celou historii, kdy můžeme sebevraždy dohledat," dodala Šafusová.

Víc než čtyři pětiny sebevrahů tvoří muži a méně než pětinu ženy. Nejčastějším způsobem odchodu ze světa je oběšení. Lidé si nejčastěji berou život od března do července, nejméně pak v prosinci. Nejvíc případů bývá v pondělí.

Podle údajů z let 2011 až 2018 připadalo v EU na 100.000 obyvatel 11 sebevražd. V Česku to bylo 14 případů. Nejvyšší byla sebevražednost v Litvě, a to 30 ukončení života na 100.000 lidí. Nejnižší byla naopak v jižních státech - na Kypru, v Řecku, na Maltě a v Itálii. Na 100.000 obyvatel tam připadaly čtyři až šest sebevražd. Ve spodní části evropského žebříčku bylo spolu s jihem ale i Slovensko s desítkou odchodů ze světa na 100.000 obyvatel.

Související

Více souvisejících

sebevražda Lidé čsú

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora

Slovenský premiér Robert Fico se v pátek nezúčastnil televizního pořadu, jehož hostem měl být společně s Milošem Zemanem. Podle bývalého českého prezidenta se mu přitížilo v souvislosti se zraněními, která utrpěl při loňském atentátu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy