Statistici loni zaznamenali 1224 sebevražd, druhý nejnižší počet za 144 let

Celkem 1224 lidí loni úmyslně ukončilo svůj život. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 tak bylo sebevražd o tři procenta víc. Celkově je to ale druhý nejnižší počet za 144 let, co jsou údaje k dispozici. Data dnes na tiskové konferenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). I přes pokles počtu je Česko v sebevražednosti nad průměrem EU. Mnohem častěji si na život sahají muži než ženy.

"Počet sebevražd v poslední dekádě klesl. Mezi roky 2019 a 2020 byl sice zaznamenán nárůst, ale jen o necelá tři procenta v porovnání s nárůstem počtu všech úmrtí o 15 procent. Předběžné údaje o počtu sebevražd v prvním letošním pololetí ukazují mírný meziroční pokles v řádu jednotek procent," uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

ČSÚ má údaje o počtech sebevražd od roku 1876. Z let světových válek ale nejsou data úplná. Nejvíc Čechů a Češek si sáhlo na život podle statistik v roce 1934, kdy zemi svírala hospodářská krize. Bylo jich 4007. Dalším vrcholem se stalo období po roce 1968 a doba normalizace. V roce 1970 spáchalo sebevraždu 2824 mužů a žen. "Od roku 1970 nastupuje nepřerušovaný trend poklesu počtu sebevražd z dlouhodobého hlediska s určitými meziročními výkyvy," uvedla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

V tomto století byl počet nejvyšší v roce 2012, kdy úmyslně ukončilo svůj život 1658 lidí. Nejméně sebevražd bylo v roce 2019 na vrcholu ekonomické konjunktury, a to 1191. "Bylo to vlastně nejnižší číslo za celou historii, kdy můžeme sebevraždy dohledat," dodala Šafusová.

Víc než čtyři pětiny sebevrahů tvoří muži a méně než pětinu ženy. Nejčastějším způsobem odchodu ze světa je oběšení. Lidé si nejčastěji berou život od března do července, nejméně pak v prosinci. Nejvíc případů bývá v pondělí.

Podle údajů z let 2011 až 2018 připadalo v EU na 100.000 obyvatel 11 sebevražd. V Česku to bylo 14 případů. Nejvyšší byla sebevražednost v Litvě, a to 30 ukončení života na 100.000 lidí. Nejnižší byla naopak v jižních státech - na Kypru, v Řecku, na Maltě a v Itálii. Na 100.000 obyvatel tam připadaly čtyři až šest sebevražd. Ve spodní části evropského žebříčku bylo spolu s jihem ale i Slovensko s desítkou odchodů ze světa na 100.000 obyvatel.

Související

Magdalena Danielová Rozhovor

Nebuďte s tím sami, po vyslovení problému přijde úleva. Neuroložka pro EZ hovořila o dopadech šikany na děti

Jak poznáme šikanu a jaké může mít důsledky na zdraví dítěte? Nejen taková témata s námi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz probrala neuroložka se zaměřením na dětský spánek, podporu rodin, práci s emocemi a traumaty Magdalena Danielová. „Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu,“ upozorňuje.  
Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Loňská sebevražda u ministerstva má vysvětlení, policie dospěla k motivu

Nepříznivý výsledek zdravotní prohlídky kvůli nové práci byl zřejmě důvodem loňské sebevraždy muže před ministerstvem zdravotnictví. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy na základě závěrečné zprávy policejního vyšetřovatele. Před ministerstvem se loni v březnu zastřelil padesátiletý muž. Podle policie se muž den před sebevraždou snažil neúspěšně získat u lékařky posudek umožňující práci na nočních směnách na novém pracovišti.

Více souvisejících

sebevražda Lidé čsú

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 16 minutami

před 34 minutami

před 55 minutami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 5 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy