Jak poznáme šikanu a jaké může mít důsledky na zdraví dítěte? Nejen taková témata s námi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz probrala neuroložka se zaměřením na dětský spánek, podporu rodin, práci s emocemi a traumaty Magdalena Danielová. „Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu,“ upozorňuje.
Co mám jako rodič pro dítě udělat, když zjistím, že je ve škole šikanované?
Dítě potřebuje cítit podporu a jistotu, zásadní je důvěra. Nenuťte dítě k setkání s agresorem. Pokud se mi dítě s tímto problémem svěří, je velmi důležité nevysmívat se, nesvalovat vinu, ale zasáhnout.
Každá škola by měla mít metodika prevence a psychologa. S těmi je potřeba mluvit v první řadě a nebrat řešení do svých rukou. Je vhodné dítě podpořit v nahlášení šikany, může se bát zhoršení.
Jak přesvědčit dítě, aby si řeklo o pomoc?
Tady to stojí na důvěře mezi rodičem a dítětem. Pokud je narušená, dítě nejspíše za rodičem nepřijde. Existují však preventivní programy, které děti podpoří v hlášení šikany. Dítě může jít za učitelem, školním psychologem, zavolat na krizovou linku nebo Linku bezpečí. Důležitá je podpůrná síť okolí, nápomocní mohou být i kamarádi.
Může rodič nějakým způsobem poznat, že je jeho dítě šikanované? Jak se to na něm může projevovat?
Fyzická šikana je viditelnější, přesto dítě může šrámy schovávat. Vnímavý rodič si může všimnout změny chování. Dítě je více zamlklé, uzavírá se do sebe, může se projevit i výrazné impulzivní chování, neklid, zhoršení spánku – zejména pozdní usínání, neklidné sny a ranní únava. Je možné pozorovat i frustraci, kterou si dítě začne vybíjet na někom slabším.
Časté jsou i somatizace stresu jako bolesti hlavy, břicha, ale i závratě, změny v jídle. Bývá obecně zhoršené soustředění a větší výbušnost.
U kyberšikany můžeme pozorovat častější pobyt na sociálních sítích a potřebu se schovávat.
Jaký je rozdíl mezi šikanou, když je dítěti například osm let a chodí na základní školu, a pak když už je ve věku okolo 15 let a pohybuje se ve středoškolském kolektivu? Zejména by mě zajímalo, jak to může ovlivnit jeho budoucí vývoj, protože pokud se nepletu, jde o naprosto odlišné vývojové fáze dětské psychiky.
Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu.
U adolescentů je velmi důležitá potřeba zapadnout do kolektivu a tu šikana narušuje.
Dají se nějak popsat rozdíly v dopadech fyzické a psychické šikany? Alespoň podle mého názoru je psychickou bolest často daleko horší léčit...
Fyzická šikana je také zásah do integrity, obě mají vliv na spuštění traumatu. Trauma vzniká tam, kde se cítíme ohrožení, bezmocní a situaci nemůžeme ovlivnit. U fyzické šikany dítě může zažít pocit ohrožení života, a to se velmi zapíše do mysli i tělesných reakcí. Může se stát, že se objeví flashbacky v pozdější době, naše mysl si může spojit nějaké vjemy, jako jsou například pachy, slova, obrazy, se vzpomínkami a náhle se objeví poplašná reakce.
Nepřísluší mi hodnotit, která varianta je horší, záleží i na psychickém nastavení, odolnosti a tom, jakou podporu dostaneme. I drobný výsměch nás může po letech ovlivnit a dovést například k poruše příjmu potravy.
Může trauma z šikany vyústit až v sebevražedné myšlenky a sebepoškozování? Jak v takové chvíli jako rodič mám zasáhnout?
Ano, bohužel může. Sebevražedné myšlenky dítě často nesdělí, případně jen kamarádům, na sociálních sítích. Toto už je otázka psychologické podpory a psychoterapie. Jako rodič můžu dítě stáhnout ze školy, netlačit na něj, udělat bezpečné prostředí a postavit se za něj, ať je v jakémkoliv věku.
Jaké dopady může mít šikana na budoucnost dítěte? Ať už jde o další vzdělávání, kariéru nebo i osobní život.
Šikana velmi ovlivní naši sebehodnotu a ta má vliv na naše další směřování, životní cíle, touhu se prosadit. Mezi následky šikany může patřit deprese, úzkost, zhoršení paměti a spánku. Neřešené spánkové poruchy jsou krokem k civilizačním chorobám.
Sebehodnota má vliv na naše navazování vztahů, buď se uzavíráme do sebe nebo vyhledáváme nefunkční vztahy za každou cenu.
Posttraumatická stresová porucha ovlivní celou naši osobnost, lidé popisují pocity oddělení, nejsou ve svém těle, nepoznávají se, jsou citliví na určitá témata a mohou mít tendence vnitřní napětí utišit alkoholem nebo drogami.
Co byste vzkázala dětem, které se bojí říct si o pomoc?
Nebuďte s tím sami, věřím, že vždy se najde podpůrná osoba. Vyslovením problému nastane úleva. Najděte osobu, u které se cítíte v bezpečí a požádejte o pomoc.
Související

Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko

Číňanům může pomoct, Kanaďané prokázali hrdost. Ekonomové Navrátil a Dedek o Trumpově agresivní politice
rozhovor , Magdalena Danielová (neuroložka) , děti , šikana , zdraví , Školství , linka bezpečí , rodina, děti, těhotenství , sebevražda
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Únik zpráv odhaluje posedlost Vance i hluboké pohrdání Evropou uvnitř Trumpovy administrativy
před 38 minutami

"Evropu nemůžu vystát. Jejich přiživování je ubohé." Trumpovi lidé omylem přidali novináře do tajné konverzace
před 1 hodinou

Americká delegace si obhlédne Grónsko. Pozvali jste nás, tvrdí Trump. Lžete, nikdo vás tu nechce, reaguje vláda
před 2 hodinami

Počasí se v průběhu týdne změní, potvrzuje předpověď
včera

TELH play off: Končí nadvláda Třince, Sparta po vítězství 3:2 postupuje do semifinále
včera

Česko eviduje stovky nových dárců dřeně. Rozhýbal je příběh malé Madlenky
včera

Výbuch kočičí kavárny otřásl Havlíčkovým Brodem. Příčinou byl zřejmě plyn
včera

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru
včera

Trump se opřel do Clooneyho. Označil ho za béčkovou filmovou hvězdu
včera

Moment, který může otočit sérii. Sudí uznali gól Hradce proti Boleslavi po odpískání
včera

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety
včera

Výhled počasí až do Velikonoc. Meteorologové řekli, kdy bude nejtepleji
včera

V Brně evakuovali přes tisícovku lidí. Našla se nevybuchlá puma
včera

Trump: Uvalím 25% clo na jakoukoli zemi, která nakoupí ropu z Venezuely
včera

Kdo bude prezidentem po Trumpovi? Prezident USA si dělá co chce, otřesená opozice mlčí
včera

Některé problémy už takzvaná modernizace nedokáže zakrýt. Ruská ekonomika čelí těžké budoucnosti
včera

Trump chce přetvořit USA k obrazu svému. Podřídí si vládu, právo, média, zdraví, školství i kulturu, varuje analýza
včera

Orbán si může dělat co chce. EU už ho nepotřebuje, diplomaté zvolili novou strategii
včera

Boeing F-47: Co víme o šesté generaci amerických stíhaček? Piloty už nebude potřebovat
včera
Návštěva, o kterou nikdo nestojí. Americká delegace pojede do Grónska. Vezmeme si ho tak či onak, prohlašují USA
Premiér Grónska Mute B. Egede ostře kritizoval plánovanou návštěvu amerických představitelů, včetně manželky viceprezidenta USA Ushe Vanceové. Egede označil návštěvu za „vysoce agresivní“, čímž vztahy mezi Grónskem a Spojenými státy dosáhly nového bodu mrazu. Kritika přichází poté, co americký prezident Donald Trump znovu prohlásil, že má v úmyslu anektovat toto autonomní území Dánska.
Zdroj: Libor Novák