Izrael počítá s tím, že po skončení války s Hamásem přijme celkovou odpovědnost za bezpečnost v pásmu Gazy, aby zemi nehrozilo opakování nedávného bezprecedentního teroristického útoku. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělním rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC News.
V projevu opět zdůraznil svůj postoj, že Izrael neuzavře příměří, dokud Hamás nepropustí zajatce, kteří jsou drženi v Gaze.
"Myslím, že po neomezenou dobu budeme mít plnou odpovědnost za bezpečnost. Viděli jsme, co se stane, když ji mít nebudeme," řekl Netanjahu v narážce na útok radikální organizace, při kterém před měsícem zahynulo na jihu Izraele asi 1400 lidí. "Pokud tuto bezpečnostní odpovědnost mít nebudeme, teror Hamásu propukne v takovém měřítku, jaké si nedokážeme představit," řekl Netanjahu.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken minulý víkend prohlásil, že palestinská samospráva by měla hrát významnou úlohu v řešení situace v pásmu Gazy po konfliktu. Taktéž uznal, že v průběžném období se pravděpodobně na správě a zajištění bezpečnosti Gazy budou podílet i další mezinárodní aktéři a státy.
Vedle toho se i USA snaží vyvíjet tlak na Izrael, aby přistoupil k humanitárnímu příměřím, o němž Blinken diskutoval během své pondělní návštěvy v Turecka. Izrael dosud odmítl tato příměří s argumentem, že by umožnila hnutí Hamás získat čas na přeskupení svých sil.
"Bez propuštění našich rukojmích nebude příměří, všeobecné příměří," řekl Netanjahu televizi ABC News. Dodal, že Izrael "podle okolností" umožní občasné humanitární přestávky pro dodávky pomoci nebo odchod rukojmích.
Související
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Benjamin Netanjahu , Hamás
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 1 hodinou
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 1 hodinou
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 2 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 3 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 4 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 5 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 5 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 6 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 7 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 8 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 8 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 9 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 10 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
Evropa se ocitla na pokraji vážné energetické krize, která může již v nejbližší době ochromit leteckou dopravu na celém kontinentu. Podle Fatiha Birola, výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA), zbývají evropským zemím zásoby leteckého paliva na pouhých šest týdnů. Pokud nedojde k rychlému obnovení dodávek ropy z Blízkého východu, které zastavila válka s Íránem, začnou aerolinky hromadně rušit své spoje.
Zdroj: Libor Novák