Izrael obvinil Hamás z porušení příměří. Jednání pokračují, navzdory obnovení bojů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že hnutí Hamás nesouhlasilo s propuštěním dalších rukojmí a porušilo tím podmínky příměří. Podle tamní armády navíc militanti jako první vypálili raketu na Izrael, krátce před vypršením příměří, uvedl server BBC.

Podle vyjádření úřadu premiéra Hamás nepropustil všechny unesené ženy tak, jak bylo dohodnuto, namísto toho v pátek ráno zaútočil na Izrael raketami.

Izrael je podle premiéra odhodlán dosáhnout svých cílů, tedy osvobodit rukojmí, zničit hnutí Hamás a zajistit, aby Pásmo Gazy nepředstavovalo hrozbu pro obyvatele Izraele.

Izraelská armáda v pátek ráno oznámila, že obnovila bojové operace v Pásmu Gazy několik minut po vypršení příměří a zároveň obvinila Hamás z jeho porušení. Krátce předtím oznámila, že zneškodnila raketu vypálenou z Gazy.

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o obnovení příměří v Pásmu Gazy ale pokračují i ​​přes obnovení bojů. "Stále pokračují jednání s katarskými a egyptskými zprostředkovateli navzdory obnovení izraelských vzdušných útoků na Gazu," uvedl zdroj pro AFP.

Egypt a Katar ve čtvrtek uvedly, že jednají s Izraelem a militantním hnutím Hamás o možném prodloužení příměří v Pásmu Gazy o další dva dny. Ve čtvrtek to oznámil šéf egyptské Státní informační služby Dijá Rašwan, uvedla agentura Reuters.

Egyptský představitel řekl, že snahy o nové prodloužení příměří mají za cíl propuštění dalších vězňů a rukojmí a přísun většího množství humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Dohoda o příměří mezi Izraelem a Hamásem, kterou zprostředkoval Egypt a Katar, platí od minulého pátku a ve čtvrtek se strany dohodly na prodloužení klidu zbraní o další den. V rámci platného příměří Hamas propustil již několik skupin rukojmích výměnou za Palestince vězněné v Izraeli.

Doporučené články

Původní - již jednou prodloužená - dohoda o zastavení palby platila do čtvrtka 07:00 místního času. Izrael a palestinské hnutí Hamás ale stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. Spekulovalo se i o prodloužení o další čtyři dny.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Doporučené články

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy