Izraelci podle Palestinců zasáhli školu a usmrtili 25 lidí. Armáda tvrdí, že cílila na teroristu

Izrael podnikl v Pásmu Gazy již čtvrtý útok na školu za poslední čtyři dny. Namísto vyučování od začátku války s Hamásem tyto školní budovy slouží jako úkryty pro vysídlené osoby, Izraelské obranné síly (IDF) ale dle svých slov útočí na zde skryté bojovníky Hamásu.

Izraelský nálet proti školnímu komplexu pro vysídlené osoby nedaleko Chán Júnisu v Pásmu Gazy z úterního večera si vyžádal minimálně 25 obětí. „Izrael zaútočil na vrátnici školy, kde jsou ubytováni vysídlení lidé ve městě Abasan, východně od města Chán Júnis. Je to ohavný masakr proti vysídleným občanům,“ shrnulo palestinské ministerstvo zdravotnictví podle americké stanice CNN. 

Záběry z místa tragédie jsou dostupné na sociální síti X pod heslem #GazaGenocide či #Gaza, EuroZprávy.cz je s ohledem na citlivé osoby nebudou sdílet. Na videích, která nelze nezávisle ověřit, je vidět mnoho mrtvých a zraněných s utrhanými končetinami. „Izrael se dnes dopustil nového masakru, když vybombardoval školu v Chán Júnisu, kde se ukrývají tisíce Palestinců,“ napsala nezisková organizace Dokumentace útlaku muslimů (DOAM) na X a zveřejnila brutální video se zraněným mužem s utrženou nohou. 

Dle zjištění této stanice jde o čtvrtý útok na školu za poslední čtyři dny. Izraelské vzdušné síly (IAF) ale údajně likvidovaly bojovníka Hamásu. „Dnes v podvečer za použití přesné munice zasáhlo IAF teroristu z vojenského křídla Hamásu, který se kromě jiných teroristických aktivit podílel na brutálním masakru provedeném teroristickou organizací Hamás 7. října v jižním Izraeli,“ uvedly IDF v prohlášení. 

Zatímco palestinské úřady informují o 25 mrtvých a 53 zraněných osobách, IDF událost šetří. „IDF prověřují zprávy o zranění civilistů, kteří sousedí se školou Al-Awda v jižní části města Chán Júnis, jež se nachází nedaleko místa úderu. Incident se prověřuje,“ zaznělo z izraelské armády. 

Útok kromě palestinských úřadů odsoudilo také teroristické hnutí Hamás. Podle CNN vyzvalo lidi na celém světě, aby „okamžitě vyšli do ulic a na náměstí v masových demonstracích a shromážděních na podporu lidí v Gaze“. Rovněž vyzvalo Palestince ze Západního břehu Jordánu ke střetu s IDF. 

K odsouzení se přidal šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. „Jak dlouho budou nevinní civilisté nést tíhu tohoto konfliktu? Odsuzujeme jakékoliv porušení mezinárodního práva: odpovědné osoby musí být pohnány k odpovědnosti,“ upozornil na sociální síti X.  

„Je nezbytné okamžitě uzavřít příměří, aby si stovky uvízlých civilistů oddechly, osvobodily všechna rukojmí a poskytly potřebnou humanitární pomoc,“ doplnil Borrell. 

V tentýž den zaútočil Hizballáh z Libanonu dalšími raketami proti Izraeli. „Dva izraelští civilisté byli zavražděni, když raketa Hizballáhu přímo zasáhla jejich vozidlo,“ napsalo izraelské ministerstvo zahraničí na X. Jako odpovědnou chápe libanonskou vládu, protože umožňuje militantnímu hnutí Hizballáh působit z jejího území.  

Související

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Izrael Hamás Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 1 hodinou

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy