Izraelská loď se během příměří stala terčem útoku íránského dronu

V Indickém oceánu došlo v pátek navzdory platnému příměří k útoku bezpilotního stroje na kontejnerovou loď izraelského miliardáře. Informovala o tom agentura AP s odkazem na vyjádření zástupce Pentagonu. 

Loď plula pod maltskou vlajkou, zaútočit na něj měl dron íránské výroby. Bezpilotní stroj explodoval a plavidlo poškodil. Incident se obešel bez zranění. Zdroj agentury AP uvedl, že Pentagon situaci nadále monitoruje. Provozovatel lodi, francouzská přepravní společnost CMA CGM, která sídlí v Marseille, se k události nijak nevyjádřil. 

Podle dostupných údajů opustila loď v úterý přístav v Dubaji a následně se plavila s vypnutým sledovacím systémem, ačkoliv by jej z bezpečnostních důvodů měla mít zapnutý právě pro případ útoku. 

Loď vlastní singapurská společnost Eastern Pacific Shipping ovládaná izraelským miliardářem. K incidentu nedala žádný komentář izraelská armáda ani ministerstvo zahraničních věcí. 

V Izraeli v pátek začalo dočasné čtyřdenní příměří mezi armádou a Hamásem, který propustil prvních 24 rukojmích výměnou za 39 palestinských vězňů. Celkem má být podle dohody vyjednané za pomoci Kataru, Egypta a USA propuštěno 50 rukojmích, které zadržuje Hamás, a 150 Palestinců, kteří se nachází v izraelských věznicích. 

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ve čtvrtek ještě před zahájením příměří avizoval, že jakmile smluvený klid zbraní skončí, vojenská operace bude s intenzitou pokračovat nejméně další dva měsíce, upozornil server Times of Israel. "Bude to pokračovat, protože potřebujeme dosáhnout vítězství a vytvořit tlak na propuštění dalších skupin rukojmích," vysvětlil.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

lodní doprava Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael lodě, jachty, plavidla

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy