Do vzdušného prostoru Jižní Koreje dnes proniklo pět severokorejských dronů, na což jihokorejská armáda reagovala nasazením stíhaček a vrtulníků a pokusy o sestřelení bezpilotních letounů. S odvoláním na jihokorejské činitele o tom informují světové zpravodajské agentury. Soul také oznámil, že po narušení svého vzdušného prostoru provedl výzvědný let nad KLDR.
Jihokorejská armáda drony ze severu detekovala okolo 10:25 místního času (02:25 SEČ) v oblasti nad severozápadním městem Kimpcho. Vypálila varovné výstřely a následně do vzduchu vyslala stíhačky a bojové vrtulníky, aby drony sestřelily, uvedlo ministerstvo obrany podle agentury AP.
Podle agentury Jonhap Jihokorejci vypálili asi 100 výstřelů, žádný ze strojů KLDR se jim ale nepodařilo zneškodnit. Nejméně jeden z nich se dostal až nad jihokorejskou metropoli Soul, uvádí s odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj agentura News1. Při zásahu zároveň havaroval jeden z jihokorejských letounů, řekl agentuře Reuters nejmenovaný pracovník ministerstva obrany. Dvojčlenná posádka z letounu před jeho zřícením unikla a byla převezena do nemocnice.
Podle zahraničních agentur to bylo poprvé od roku 2017, co úřady oznámily výskyt dronů ze severu v jihokorejském vzdušném prostoru. Střet přichází na konci roku, který přinesl nový nárůst napětí mezi KLDR a Jižní Koreou. Pchjongjang letos provedl rekordní počet raketových testů, přičemž totalitní režim odpálil i interkontinentální balistické střely. Poslední test dvou raket byl hlášen v pátek.
Soul dnešní incident označil za zjevnou provokaci. Mluvčí sboru náčelníků štábů také médiím sdělil, že jihokorejská armáda v reakci na něj provedla leteckou misi, jejímž cílem bylo nafotit vojenská zařízení Severní Koreje. Podle Reuters to naznačuje, že narušení jihokorejského vzdušného prostoru lze rovněž chápat jako výzvědnou operaci.
Související
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
Sok-jol chtěl vyprovokovat Kim Čong-una. Měl posílat drony do Pchjongjangu
Jižní Korea , Severní Korea (KLDR) , armáda Jižní Korea
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
před 2 hodinami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 3 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 5 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 6 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 7 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 8 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 9 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 10 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 11 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 13 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 14 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 15 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková