Kdo bude s Rusy zacházet jako s prasaty, bude čelit stejnému prasáctví, vyhrožuje Putin Lotyšsku

Ruský prezident Vladimir Putin ostře kritizoval postoj Lotyšska k ruské menšině. Podle německého tisku naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.  

Zhruba čtvrtina z 1,8 milionu obyvatel Lotyšska má ruský původ, mnozí z nich ale nejsou lotyšskými občany a mají status bez státní příslušnosti. V důsledku ruské invaze na Ukrajinu pro ně Lotyšsko zavedlo jazykové testy, které zkoumají jejich schopnost používat lotyštinu v každodenním životě, a hrozí jim odebráním povolení k pobytu.

Putin na zasedání Kremlem kontrolované rady pro lidská práva uvedl, že nelze očekávat prosperitu pro ty, kteří uplatňují takovou politiku. Varoval Lotyšsko, že pokud bude zacházet s místními Rusy nedůstojně, bude samo čelit podobnému postupu.

"Nevěřím, že se štěstí obrátí na ty, kdo provádějí takovou politiku," řekl v Moskvě vůdce Kremlu. Dodal, že kdo bude s Rusy "zacházet jako s prasaty, bude čelit stejnému prasáctví."

Putin projevil pochopení pro potřebu, aby občané měli znalost kultury a jazyka země, ve které žijí, status neobčana ale označil za právní kontroverzi. 

Doporučené články

Moskva má v úmyslu přehodnotit vztahy s zeměmi, které diskriminují ruskou menšinu. Putin zdůraznil, že pokud lotyšští Rusové nechtějí opustit Lotyšsko, Rusko musí vytvořit vhodné podmínky pro jejich pobyt na místě.

Lotyšsko se dlouhodobě vyhraňuje proti Rusku a jeho invazi na Ukrajinu. Předseda výboru pro občanství a migraci lotyšského parlamentu Ingmars Lidaka už v minulosti informoval o plánu na vykázání asi 6000 ruských občanů, kteří nesplnili stanovené požadavky úřadů pro obnovu svých povolení k pobytu v Lotyšsku.

Země také zakázala vjezd automobilů s ruskými poznávacími značkami na své území. Zákaz byl uvalen v rámci pravidel Evropské komise týkajících se sankcí vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu a vztahuje se na všechny automobily s ruskými poznávacími značkami bez ohledu na to, zda jsou určeny pro soukromé nebo služební účely.

Zákaz vjezdu pro ruská auta a omezení dovozu z Ruska byly ruskou stranou označeny za rasistické a rusofobní. Konečné rozhodnutí ohledně těchto opatření leží na Soudním dvoře EU, a tak budou ruští občané, jejichž vozidla byla zkonfiskována na hranicích, muset věc řešit soudně.

Související

Edgars Rinkévičs

Putin maskuje zvěrstva, reaguje Lotyšsko na jeho slova o "prasáctví"

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a snahu zamaskovat ruská "zvěrstva" na Ukrajině. Vladimir Putin kritizoval zacházení s ruskojazyčnými občany v Lotyšsku a naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.  

Více souvisejících

lotyšsko Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy