Kišiněvské letiště odmítlo letadlo s proruskými politiky na palubě

Kišiněvské letiště v pátek odmítlo povolit mezinárodní let s proruskými politiky na palubě. Let byl odkloněn do rumunského hlavního města Bukurešti.

Moldavská proruská poslankyně Marina Tauberová o incidentu informovala prostřednictvím sociální sítě Telegram. Uvedl server The Moscow Times s odvoláním na agenturu AFP.

"Kišiněvské letiště odmítlo povolit přistání letu z Moskvy přes Jerevan, který vezl účastníky Valného shromáždění opozičního bloku Viktorie (Vítězství). Letadlo bylo odkloněno do Bukurešti," řekl Tauber.

Moldavský letecký úřad v pátek prostřednictvím Facebooku uvedl, že důvodem přesměrování letu bylo nesplnění zákonné povinnosti nízkonákladového leteckého dopravce FlyOne. Zákon vyžaduje, aby plánovaná změna letového plánu byla nahlášena alespoň tři dny předem.

Přistání letadla se 174 cestujícími na palubě na rumunském letišti Otopeni nedaleko Bukurešti potvrdil agentuře AFP nejmenovaný zdroj, podle kterého letadlo přistálo v pátek ráno. Na palubě byla údajně bomba, ale po jeho prohlídce stroje se hrozba ukázala jako neopodstatněná, uvedl dle serveru RFERL zdroj.

K incidentu došlo den poté, co USA, Velká Británie a Kanada vydaly ve čtvrtek společné prohlášení, v němž varují před plánem Ruska ovlivnit moldavské prezidentské volby, které se budou konat letos na podzim. Ve společném prohlášení se uvádí, že Moskva plánuje podnítit protesty, pokud proruský kandidát nezvítězí ve volbách.

Proevropská prezidentka Maia Sanduová, která často obviňuje Kreml ze zasahování do vnitřních záležitostí země, se bude v říjnu ucházet o znovuzvolení.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Moldavsko Mezinárodní letiště Kišiněv Rumunsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy