Koridor z Kypru otevřen. Do Pásma Gazy poprvé dorazila loď s pomocí

Loď Open Arms vezoucí přibližně 200 tun humanitární pomoci pro obyvatele Pásma Gazy v pátek připlula na pobřeží tohoto palestinského území.

Plavidlo, které vyplulo v úterý z kyperského přístavu Larnaka, převáželo potraviny, pitnou vodu a léky. Humanitární pomoc přepravili z lodi na pobřeží pomocí člunů. Následně byla přeložena do nákladních aut, která putovala dále do severní části Gazy. Izraelská strana měla možnost zkontrolovat náklad ještě na Kypru.

Šlo o první plavbu v rámci nového humanitárního koridoru z Kypru do Pásma Gazy, jehož otevření minulý týden avizovali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a kyperský prezident Nikos Christodulidis.

Přístup do přístavů na pobřeží Pásma Gazy není pro velké lodě možný a proto zpočátku nebylo jasné, jak tam loď Open Arms patřící stejnojmenné španělské humanitární organizaci sluší a jak se lidé dostanou k dodávkám pomoci.

Armáda USA spolu s dalšími zeměmi chce na pobřeží této enklávy zřídit dočasný přístav, kde budou moci přistát i lodě s humanitární pomocí. Výstavba přístavu má trvat dva měsíce.

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy lodní doprava

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 22 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy