Lídr jihokorejské opozice I Če-mjong se v úterý během veřejného vystoupení stal obětí útoku. Po bodnutí do krku byl převezen do nemocnice. Uvedla to agentura Reuters.
Na politika zaútočil muž pravděpodobně bodnou zbraní. Opoziční vůdce po útoku spadl na zem a na krku měl viditelnou krvácející ránu.
Poté, co mu na místě podali první pomoc, byl převezen do nemocnice, uvedla jihokorejská agentura Jonhap, podle níž byl politik celou dobu při vědomí. Podezřelého pachatele přemohli a zadrželi hned na místě incidentu.
K útoku došlo v době, kdy I Če-mjong odpovídal na dotazy novinářů po návštěvě staveniště určeného pro nové letiště na jihovýchodě země u města Pusan. Útočník měl podle svědků v době útoku na hlavě předmět připomínající korunu.
I Če-mjong v roce 2022 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách, které těsně vyhrál úřadující Jun Sok-jol.
Opoziční lídr je znám svým přímočarým vystupováním. Jeho stoupenci ho považují za a anti-elitářského hrdinu, který by mohl reformovat politiku establishmentu, odstranit korupci a vyřešit rostoucí ekonomickou nerovnost.
Kritici ho naopak považují za nebezpečného populistu, který spoléhá na podněcování rozporů a démonizaci svých konzervativních oponentů.
Prezident Jun Sok-jol po útoku na opozičního lídra vyjádřil v úterý "hluboké znepokojení" s tím, že "naše společnost by za žádných okolností neměla tolerovat tento druh násilí".
Související
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Aktuálně se děje
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
19. července 2026 15:50
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.
Zdroj: Libor Novák