Lídři chtějí jednomyslné schválení prohlášení z mírového summitu. Má to ale několik háčků

Společné prohlášení po mírovém summitu ve Švýcarsku může být v ohrožení. Ukrajinská strana si zakládá na jednomyslném schválení závěrečného textu, což se například s tureckými, brazilskými a saúdskými účastníky vůbec nemusí podařit. 

Výstupem mírového summitu ve Švýcarsku bude prohlášení, v němž má být Rusko označeno za viníka války na Ukrajině, která „způsobila rozsáhlé lidské utrpení a destrukci“. Součástí komuniké jsou také požadavky, aby se Záporožská jaderná elektrárna vrátila pod ukrajinskou kontrolu a aby Kyjev měl zabezpečený přístup ke svým přístavům v Azovském moři.  

Tohoto summitu se ale rozhodně neúčastní všechny země světa – konkrétně jde o 90 zemí z více než dvou stovek, respektive ze 193 členů Organizace spojených národů.

Mezi účastníky nalezneme země Evropské unie, Ukrajinu, Spojené státy nebo třeba Brazílii, Austrálii a Japonsko. Podle švýcarských pořadatelů a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského má být asi polovina delegací ze zemí Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Středního východu, informoval o tom server PBS. 

Na summit dorazily například delegace Turecka a Saúdské Arábie, u nichž vůbec není jisté, zda závěrečné prohlášení podpoří. Zahraničněpolitické směřování těchto zemí se totiž liší od tradičního západního přístupu založeném na odsuzování ruské agrese a podpoře Ukrajiny. 

„Vážení, musím poznamenat, že summit by mohl mít větší výsledky, kdyby byla přítomná i druhá strana konfliktu – Rusko,“ uvedl turecký ministr zahraničí Hakan Fidan. 

Nejistota panuje také například u Brazílie, která je součástí ekonomického uskupení BRICS. I takto velké země se mohou dostat do rozporu s celkovým zněním komuniké a tím pádem nebude možné dosáhnout vytoužené jednomyslnosti. Tím pádem hrozí, že celé konání summitu dopadne bez konkrétního a obecně uznávaného výstupu. 

Související

Více souvisejících

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) válka na Ukrajině Turecko Saúdská Arábie Brazílie Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy