Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

"Je tady skupina zemí, které na opatření má zájem, a Česko není jediné, které o tom u jednacího stolu hovořilo," řekl Lipavský podle agentury TASR. Dopis vysokému unijnímu představiteli Josepu Borrellovi podle něj podepsali představitelé Dánska, Holandska, pobaltských zemí, Polska a Rumunska. 

"Nevzdávám to, pokračuji dále, respektuji realitu a přemýšlím a hledám, jak bych dosáhl vytouženého cíle. Dělám to s ohledem na bezpečnost Česka, abychom měli bezpečnější Evropu a komplikovali práci ruských tajných služeb," uvedl. 

Lipavský navrhl omezení pohybu diplomatů v souvislosti s ruskými hybridními útoky. Připomněl také incident na hraniční řece Narvě v Estonsku, kde Rusko odstranilo bóje, či sabotáže v Polsku a Velké Británii nebo žhářský útok v Česku.

Ministři podle českého zástupce v pondělí mluvili i o sankcích proti násilnicky se chovajícím židovským osadníkům. "Myslím si, že klíčové bude, co bude v závěrech Evropské rady, která se bude konat ve čtvrtek i v pátek. V této chvíli v neveřejných návrzích vidím určitý posun v evropském postoji," dodal.

Rada Evropské unie přijala v pondělí čtrnáctý balík sankcí proti Rusku, které cílí na 116 jednotlivců či společností. Nové sankce obsahují například zákaz předkládání ruského zkapalněného zemního plynu. 

Související

Více souvisejících

Jan Lipavský EU (Evropská unie) Rusko sankce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy