Maďarsko vzkazuje světu: My v krizi nejsme, velké problémy máte vy

Maďarská vládní strana Fidesz ani samotné Maďarsko nejsou v krizi, ale svět se nepochybně potýká s velkými problémy. Uvedl to v rozhovoru pro deník Magyar Nemzet, zveřejněném v pondělí, předseda parlamentu a zakladatel Fideszu László Kövér. 

Kövér reagoval na tvrzení, že uvnitř Fideszu vznikly obavy z několika chyb, například z rozhodnutí bývalé prezidentky Katalin Novákové udělit milost muži odsouzenému za utajování sexuálního zneužívání v dětském domově. V této souvislosti Kövér uvedl, že vládnutí s sebou přináší i lidská pochybení.

„Ani Fidesz, ani země nejsou v krizi, ale svět čelí velkým problémům. Je to zvláštní zvrat dějin, že právě když jsme začali napravovat své vnitřní záležitosti a dohánět ztráty, které jsme utrpěli ve 20. století, narazili jsme na ekonomické problémy způsobené nejprve covidem a poté válkou,“ řekl Kövér.

Podle něj situaci komplikují také kulturní a hodnotové problémy, které ohrožují evropskou identitu. „Snažíme se chránit naši suverenitu, hodnoty a způsob života a přispět k tomu, aby Evropa našla svou cestu a svět se vydal lepším směrem,“ zdůraznil předseda parlamentu.

Na otázku ohledně nástupu Pétera Magyara, předsedy mimoparlamentní strany TISZA a silného kritika vlády premiéra Viktora Orbána, Kövér uvedl, že není důvod k panice. „Nestalo se nic víc, než že Magyar vystoupil na scénu, kterou postavil Ferenc Gyurcsány na základě nenávisti, sesadil ho z pozice lídra levice a získal podporu zhruba třiceti procent opozičních voličů, jejichž hlavním cílem je sesadit Orbána,“ řekl Kövér.

O straně TISZA Kövér řekl, že za ní stojí média financovaná ze zahraničí, která z Magyara udělala hvězdu na sociálních sítích.

Podle Kövéra není nutné měnit strategii Fideszu, ale je třeba upravit politickou komunikaci, kterou Magyar změnil.

Z kroků vládní strany Kövér vyzdvihl, že zabránila tomu, aby se Maďarsko dostalo do „dluhového otroctví“ a zachránila statisíce rodin před pastí cizoměnových dluhů. Dále zdůraznil, že vláda Fideszu nejen snížila veřejný dluh v poměru k HDP, ale také změnila jeho strukturu. Podle něj maďarské obyvatelstvo nyní významně přispívá k financování státu prostřednictvím dluhopisů, což zajišťuje finanční stabilitu.

Za posledních 14 let vlády Fideszu se Maďarsko, díky Viktoru Orbánovi, stalo významným hráčem v evropské i světové politice, přestože velikost a ekonomický potenciál země tomu neodpovídají.

„Faktem je, že po únoru 2022, kdy vypukla rusko-ukrajinská válka, a v důsledku katastrofálních sankcí EU, hospodářská dynamika Maďarska oslabila. Čelíme výzvám, na které jsme zatím nenašli správné odpovědi,“ dodal Kövér. 

Související

Tamás Sulyok

Sulyok ustoupil. Maďarský prezident schválil své vlastní odvolání z funkce

Maďarská hlava státu Tamás Sulyok vyjádřila souhlas se svým odchodem z funkce. Učinil tak poté, co stvrdil svým podpisem ústavní dodatek, který prosadila vládní strana Tisza současného premiéra Pétera Magyara. Tato legislativní úprava okamžitě ukončuje Sulyokův mandát, přičemž jako důvod uvádí zásadní ztrátu důvěry veřejnosti v tohoto lídra. Sulyok byl přitom do úřadu zvolen teprve na počátku roku 2024 zákonodárci z tehdy vládnoucí nacionalistické strany Fidesz expremiéra Viktora Orbána.
Tamás Sulyok

Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka

Maďarský parlament v pondělí schválil rozsáhlý ústavní dodatek, který povede k odvolání stávajícího prezidenta Tamáse Sulyoka a předsedy Ústavního soudu Pétera Polta. Sedmnáctá změna maďarské ústavy hladce prošla poměrem hlasů 139 ku 6 poté, co poslanci opoziční strany Fidesz a jejího spojence KDNP hlasování bojkotovali.

Více souvisejících

Maďarsko László Kövér

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

včera

včera

včera

včera

3. srpna 2026 22:02

3. srpna 2026 21:05

Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?

Na druhý srpnový den připadal Mezinárodní den suchého zipu. Toto spínadlo se bezpochyby řadí mezi přelomové vynálezy a dnes má všestranné využití: v odívání, průmyslu nebo třeba ve zdravotnictví. Jak suchý zip vznikl? Kdo a kdy ho vynalezl?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy