Maďarsku se nelíbí vstup Ukrajiny do NATO. Postoj proti Číně podporovat nebude

Maďarsko nemá zájem na tom, aby NATO fungovalo jako blok zaměřený proti Číně a nebude podporovat iniciativy Aliance namířené proti Pekingu. Dnes to oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na summitu NATO ve Washingtonu, uvedl server Hungary Today.

V rozhovoru pro maďarskou státní televizi během summitu také uvedl, že přijetí Ukrajiny do NATO by mohlo narušit jednotu Aliance. Severoatlantická aliance přitom chce, aby se Ukrajina, která se nyní s podporou NATO brání ruské invazi, stala jejím členem, prohlásil generální tajemník Jens Stoltenberg.

Stoltenberg zdůraznil, že otázka není, zda Ukrajina vstoupí do NATO, ale kdy k tomu dojde, a označil tento proces za nezvratný.

"Práce, kterou nyní společně provádíme, zajistí, že když nastane správný čas, Ukrajina bude moci bezodkladně vstoupit. Není otázkou zda, ale kdy," řekl Stoltenberg.

"Nejrychlejší způsob jak ukončit válku, je válku prohrát. Ale to nepřinese mír, přinese to jen okupaci. Takže pokud nechceme, aby Ukrajina prohrála, pokud se nechceme sklonit před (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem, musíme projevit odhodlání a rozhodnost," uvedl generální tajemník NATO.

Lídři členských států NATO ve středu na summitu vyjádřili hluboké znepokojení nad rostoucími vazbami mezi Čínou a Ruskem a obvinili Peking z podpory ruské invaze na Ukrajinu.

Čína ve čtvrtek reagovala na prohlášení ze summitu NATO kritikou, označujíc jej za plné bojovné rétoriky a obsahující provokace, lži a pomluvy. Spojenci v prohlášení uvedli, že Čína se stala klíčovým podporovatelem ruského válečného úsilí na Ukrajině a nadále představuje systémové výzvy pro Evropu a její bezpečnost.

Maďarsko udržuje s Čínou dobré vztahy. Premiér Viktor Orbán nedávno navštívil Peking, kde se setkal s čínským prezidentem a označil toto setkání za "mírovou misi".

V květnu navštívil Maďarsko čínský prezident Si Ťin-pching, kdy obě země podepsaly dohodu o strategické spolupráci. 

Související

Více souvisejících

Maďarsko Péter Szijjártó

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

Tragická dopravní nehoda u Otrokovic: Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem

Ani uplynulý prázdninový víkend se neobešel bez nehod. Tragickou havárii vyšetřují od soboty policisté na Zlínsku. Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem u Otrokovic. Silnice musela být kvůli nehodě na nějaký čas uzavřena. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy