Mitsotakis chce vládnout sám, Řekové proto zřejmě půjdou znovu volit

Řecký premiér a lídr vítězné volební strany Kyriakos Mitsotakis vyhlásil, že chce zemi vládnout sám. Konzervativní Nové demokracii přitom momentálně chybí k většině v parlamentu pět křesel. Proto se zřejmě na konci června uskuteční v Řecku další volby. 

Víkendové volby jsou naopak neúspěchem pro Syrizu expremiéra Alexise Tsiprase, která získala pouhých 20 procent hlasů. Nová demokracie obdržela 41 procent, což stačí na obsazení 146 křesel v parlamentu. K většině je jich potřeba 151. 

Mitsotakis řekl, že výsledek ukazuje, že Řekové dávají jeho straně mandát vládnout další čtyři roky. "Lidé chtějí Řecko vedené většinovou vládou Nové demokracie bez pomoci ostatních," prohlásil podle BBC.

Premiérova slova naznačují, že nechce zahajovat koaliční jednání, ale přeje si další volby na konci června, v nichž jsou ve hře bonusová místa pro vítěze. Následně by mohl sestavit kabinet zcela podle svých představ.

BBC připomíná, že ještě před čtyřmi lety by zisk 41 procent hlasů ve volbách stačil k pohodlné většině díky bonusu pro vítěze. Ten byl ale zrušen, takže by Nová demokracie letos bývala potřebovala získat alespoň 45 procent. 

Související

Více souvisejících

Kyriakos Mitsotakis Nová demokracie (Řecko) Řecko Alexis Tsipras Syriza (řecká levice) Volby v Řecku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy