Alexis Tsipras

Řecko

Volby v Řecku skončily pohromou pro nacionalisty, Zlatý úsvit propadl

Řečtí neonacisté z hnutí Zlatý úsvit, kteří se stali během ekonomické krize v zemi v minulých letech třetí nejúspěšnější stranou, se v nedělních parlamentních volbách do nového zákonodárného sněmu nedostali. Po sečtení hlasů z téměř 95 procent okrsků získal Zlatý úsvit jen 2,95 procenta hlasů, uvedla agentura AP. Pro vstup do parlamentu jsou potřeba tři procenta.
Řecko

Volby v Řecku zřejmě vyhrála opoziční Nová demokracie, Tsipras už uznal porážku

V předčasných parlamentních volbách v Řecku vyhrála podle odhadů opoziční konzervativní Nová demokracie. Řecký premiér Alexis Tsipras už poblahopřál vůdci opozice Kyriakosovi Mitsotakisovi k vítězství. Moc mu předá v pondělí, až jeho politický rival složí přísahu jako premiér. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na člena vítězné strany. Ta podle projekce řeckého ministerstva vnitra získá 39,8 procenta hlasů, zatímco Tsiprasova levicová SYRIZA 31,5 procenta hlasů.
Alexis Tsipras

Tsiprase čeká výprask? Řekové v neděli zvolí parlament, k moci se zřejmě vrátí opozice

Řecko si v nedělních předčasných volbách zvolí nový parlament. Favoritem hlasování je opoziční konzervativní strana Nová demokracie, která může díky volebnímu bonusu pro vítěze získat i absolutní většinu v parlamentu. Funkční období své vlády zkrátil o několik měsíců premiér Alexis Tsipras poté, co jeho levicová strana SYRIZA v květnu prohrála evropské a místní volby. Tento neúspěch vládní strany předznamenala nespokojenost nezanedbatelné části Řeků vůči kompromisní dohodě o název makedonského státu.
Podporovatelé strany SYRIZA Alexise Tsiprasise.

Blíží se konec řeckého premiéra Tsiprase? Průzkumy předvídají propad vládnoucí Syrizy

Již za dva týdny, 7. července, si Řekové budou ve všeobecných volbách vybírat 300 členů, kteří nově usednou v tamějším parlamentu. 250 z nich je voleno na základě tzv. proporčního volebního systému a zbývajících 50 mandátů je přiděleno té straně, která ve volbách získá nejvíce hlasů. V posledních parlamentních volbách, které se v Řecku konaly v roce 2015, zvítězila levicová strana současného premiéra Alexise Tsiprase SYRIZA – která tehdy získala okolo 36 procent hlasů. Letos to však vypadá, že se Syriza vítězství nedočká.
Matteo Salvini (Liga severu)

Svět reaguje na španělské volby. Salvini a Le Penová oslavují, vzkaz poslal i Guaidó

Někteří lídři evropských stran už blahopřáli svým španělským kolegům k volebním výsledkům v nedělním hlasování Španělů do tamního parlamentu. Vítězným socialistům popřál i předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, místopředseda EK Frans Timmermans nebo český premiér Andrej Babiš a šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Gratulace do Španělska poslali také italský ministr vnitra Matteo Salvini a šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, kteří popřáli k výsledku ultrapravicové straně Vox.
Alexis Tsipras, předseda vítězné strany SYRIZA v parlamentních volbách 25.1.2015.

Tsipras jako první řecký premiére navštívil Makedonii

Alexis Tsipras dnes jako vůbec první řecký premiér navštívil sousední bývalou jugoslávskou republiku Makedonii od nabytí její nezávislosti v roce 1991. Umožnila to loňská dohoda, která ukončila letitý spor obou států kompromisním názvem Severní Makedonie.
Alexis Tsipras a Zoran Zaev

Nobelova cena pro Tsiprase a Zaeva? Šéf OSN nápad podpořil

Generální tajemník OSN António Guterres podpořil nominaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase a jeho severomakedonského protějšku Zorana Zaeva na Nobelovu cenu za mír. Oba předsedové vlád byli na cenu navrženi za uzavření kompromisní dohody, která ukončila letitý spor obou zemí o název makedonského státu. Uvedla to severomakedonská agentura MIA.
Alexis Tsipras

Tsipras vysvětloval Turecku postoj k pučistům. Respektuje soudy

Atény neposkytují útočiště účastníkům neúspěšného puče v Turecku a v případě osmi tureckých vojáků, kteří po pokusu o převrat utekli v červenci 2016 do Řecka, musejí respektovat rozhodnutí soudu. Na tiskové konferenci v Ankaře to dnes po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl řecký premiér Alexis Tsipras. Erdogan řekl, že od Řecka čeká více spolupráce ohledně vydání těchto osmi vojáků. Vzájemné spory chtějí státníci řešit dialogem. Tsipras dnes přicestoval na dvoudenní návštěvu Turecka.
Alexis Tsipras

Historické hlasování: Řecko schválilo dohodu o novém názvu Makedonie, NATO a EU jásají

Řecký parlament dnes po několikadenní debatě schválil dohodu o změně názvu sousední Makedonie. Spor o název téměř 30 let komplikoval vztahy obou zemí. Loni Atény a Skopje uzavřely kompromis, na jehož základě bude nové oficiální pojmenování řeckého souseda znít Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Za historické označil dnešní hlasování řecký premiér Alexis Tsipras i předseda makedonské vlády Zoran Zaev. Schválení dohody uvítala Evropská unie i Severoatlantická aliance.
Řecko, státní vlajka

O osudu názvu Makedonie se rozhodne až zítra, řečtí poslanci dlouze diskutují

Řecký parlament bude o dohodě o změně názvu sousední Makedonie hlasovat v pátek odpoledne a nikoli dnes, jak bylo původně plánováno. S odvoláním na předsedu řeckého parlamentu Nikose Vutsise to dnes uvedly světové agentury. Důvodem je velký zájem poslanců o vystoupení v parlamentní debatě, z více než dvou stovek zájemců stihla ve čtvrtek své příspěvky přednést pouze polovina.
Alexis Tsipras, předseda vítězné strany SYRIZA v parlamentních volbách 25.1.2015.

Řecký parlament jedná o dohodě s Makedonií, konzervativci zvolí zdržovací taktiku

Řecký parlament dnes začal debatovat o loni uzavřené dohodě, která by měla ukončit dlouholetý diplomatický spor o název sousední Makedonie. Řecký a makedonský premiér se loni domluvili na kompromisu, přičemž Skopje souhlasilo s tím, že jako nové oficiální pojmenování státu bude používat název Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Řecká pravicová opozice a nacionalisté toto řešení odmítají, v parlamentu však nemají dostatek hlasů, aby dokázali ratifikaci zastavit.
Alexis Tsipras

Tsiprasova vláda získala důvěru, schválení makedonské dohody je o krok blíž

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi způsobenou víkendovým odchodem menšího koaličního partnera, který nesouhlasil s dohodou o názvu sousední Makedonie. Tsiprase podpořilo 151 poslanců ze 300, což mu otevírá cestu k parlamentnímu schválení makedonské dohody, uvedla agentura Reuters.
Alexis Tsipras

Tsipras ustojí vládní krizi? Na poslední chvíli si zajistil jeden potřebný hlas

Řecká vládní krize, kterou o víkendu odstartoval odchod menšího koaličního partnera z kabinetu, je podle všeho zažehnána. Premiér Alexis Tsipras totiž získal podporu dostatečného množství poslanců, a ze středečního hlasování o důvěře proto s velkou pravděpodobností vyjde jako vítěz. Klíčové bylo rozhodnutí jednoho ze zástupců centristické strany Potami, díky němuž nyní vláda disponuje ve 300členném parlamentu 151 hlasy, napsala dnes agentura Reuters.
Panos Kammenos

Řecká vláda se sype: Rezignoval ministr obrany, kvůli dohodě s Makedonií

Řecký ministr obrany Panos Kammenos dnes oznámil rezignaci a odchod své strany z vládní koalice. Učinil tak na protest proti dohodě, která má ukončit letitý spor o název státu sousední Makedonie. Informovala o tom agentura Reuters. Jaký bude mít rezignace důsledky pro fungování vládní koalice i schvalování dohody se sousední Makedonií, dosud není jasné.
Makedonie, ilustrační foto

Spor o název Makedonie pokračuje. Prezident nárok Řeků odmítá

Makedonský prezident Ďorge Ivanov dnes v parlamentu důrazně vyzýval poslance, aby odmítli dohodu s Řeckem, na jejímž základě by země změnila název Makedonie na Severní Makedonie. Zákonodárný sbor dokument ratifikoval v červenci, nyní ho už 9. ledna čeká hlasování o dodatcích a změnách ústavy, jež jsou k naplnění dohody nezbytné.
Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)

Putin a Tsipras se po při kvůli diplomatům usmířili

Rusko a Řecko překonaly roztržku kvůli vyhoštění ruských diplomatů z Atén, která pošramotila tradičně přátelské vztahy. Uvedli to dnes podle agentury AP vůdci obou zemí, ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras.
Alexis Tsipras

Tsipras ocenil Makedonii za změnu názvu. Hlasování ale nebylo úplně fér

Za rozhodný krok k ukončení mnohá desetiletí trvajících sporů dnes řecký premiér Alexis Tsipras označil páteční hlasování v makedonském parlamentu, který schválil změnu názvu státu na Severní Makedonie. Pátek byl podle Tsiprase "symbolický a historický den", přestože parlament ve Skopje bude o názvu hlasovat ještě několikrát. Stanovisko bude muset zaujmout i řecký parlament.

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropa se probouzí. Státům dochází s Ruskem trpělivost, pocit ohrožení narůstá

Polsko by jako stát mělo přejít do stavu "přímého ohrožení" a zvýšit výdaje na obranu, uvedl ve středu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zároveň upozornil, že ruská ekonomika přešla na válečný model a Polsko a Evropa by proto měly být připraveny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy