Alexis Tsipras

Související články:

Řecko

Volby v Řecku skončily pohromou pro nacionalisty, Zlatý úsvit propadl

Řečtí neonacisté z hnutí Zlatý úsvit, kteří se stali během ekonomické krize v zemi v minulých letech třetí nejúspěšnější stranou, se v nedělních parlamentních volbách do nového zákonodárného sněmu nedostali. Po sečtení hlasů z téměř 95 procent okrsků získal Zlatý úsvit jen 2,95 procenta hlasů, uvedla agentura AP. Pro vstup do parlamentu jsou potřeba tři procenta.
Řecko

Volby v Řecku zřejmě vyhrála opoziční Nová demokracie, Tsipras už uznal porážku

V předčasných parlamentních volbách v Řecku vyhrála podle odhadů opoziční konzervativní Nová demokracie. Řecký premiér Alexis Tsipras už poblahopřál vůdci opozice Kyriakosovi Mitsotakisovi k vítězství. Moc mu předá v pondělí, až jeho politický rival složí přísahu jako premiér. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na člena vítězné strany. Ta podle projekce řeckého ministerstva vnitra získá 39,8 procenta hlasů, zatímco Tsiprasova levicová SYRIZA 31,5 procenta hlasů.
Alexis Tsipras

Tsiprase čeká výprask? Řekové v neděli zvolí parlament, k moci se zřejmě vrátí opozice

Řecko si v nedělních předčasných volbách zvolí nový parlament. Favoritem hlasování je opoziční konzervativní strana Nová demokracie, která může díky volebnímu bonusu pro vítěze získat i absolutní většinu v parlamentu. Funkční období své vlády zkrátil o několik měsíců premiér Alexis Tsipras poté, co jeho levicová strana SYRIZA v květnu prohrála evropské a místní volby. Tento neúspěch vládní strany předznamenala nespokojenost nezanedbatelné části Řeků vůči kompromisní dohodě o název makedonského státu.
Podporovatelé strany SYRIZA Alexise Tsiprasise.

Blíží se konec řeckého premiéra Tsiprase? Průzkumy předvídají propad vládnoucí Syrizy

Již za dva týdny, 7. července, si Řekové budou ve všeobecných volbách vybírat 300 členů, kteří nově usednou v tamějším parlamentu. 250 z nich je voleno na základě tzv. proporčního volebního systému a zbývajících 50 mandátů je přiděleno té straně, která ve volbách získá nejvíce hlasů. V posledních parlamentních volbách, které se v Řecku konaly v roce 2015, zvítězila levicová strana současného premiéra Alexise Tsiprase SYRIZA – která tehdy získala okolo 36 procent hlasů. Letos to však vypadá, že se Syriza vítězství nedočká.
Matteo Salvini (Liga severu)

Svět reaguje na španělské volby. Salvini a Le Penová oslavují, vzkaz poslal i Guaidó

Někteří lídři evropských stran už blahopřáli svým španělským kolegům k volebním výsledkům v nedělním hlasování Španělů do tamního parlamentu. Vítězným socialistům popřál i předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, místopředseda EK Frans Timmermans nebo český premiér Andrej Babiš a šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Gratulace do Španělska poslali také italský ministr vnitra Matteo Salvini a šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, kteří popřáli k výsledku ultrapravicové straně Vox.
Alexis Tsipras, předseda vítězné strany SYRIZA v parlamentních volbách 25.1.2015.

Tsipras jako první řecký premiére navštívil Makedonii

Alexis Tsipras dnes jako vůbec první řecký premiér navštívil sousední bývalou jugoslávskou republiku Makedonii od nabytí její nezávislosti v roce 1991. Umožnila to loňská dohoda, která ukončila letitý spor obou států kompromisním názvem Severní Makedonie.
Alexis Tsipras a Zoran Zaev

Nobelova cena pro Tsiprase a Zaeva? Šéf OSN nápad podpořil

Generální tajemník OSN António Guterres podpořil nominaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase a jeho severomakedonského protějšku Zorana Zaeva na Nobelovu cenu za mír. Oba předsedové vlád byli na cenu navrženi za uzavření kompromisní dohody, která ukončila letitý spor obou zemí o název makedonského státu. Uvedla to severomakedonská agentura MIA.
Alexis Tsipras

Tsipras vysvětloval Turecku postoj k pučistům. Respektuje soudy

Atény neposkytují útočiště účastníkům neúspěšného puče v Turecku a v případě osmi tureckých vojáků, kteří po pokusu o převrat utekli v červenci 2016 do Řecka, musejí respektovat rozhodnutí soudu. Na tiskové konferenci v Ankaře to dnes po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl řecký premiér Alexis Tsipras. Erdogan řekl, že od Řecka čeká více spolupráce ohledně vydání těchto osmi vojáků. Vzájemné spory chtějí státníci řešit dialogem. Tsipras dnes přicestoval na dvoudenní návštěvu Turecka.
Alexis Tsipras

Historické hlasování: Řecko schválilo dohodu o novém názvu Makedonie, NATO a EU jásají

Řecký parlament dnes po několikadenní debatě schválil dohodu o změně názvu sousední Makedonie. Spor o název téměř 30 let komplikoval vztahy obou zemí. Loni Atény a Skopje uzavřely kompromis, na jehož základě bude nové oficiální pojmenování řeckého souseda znít Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Za historické označil dnešní hlasování řecký premiér Alexis Tsipras i předseda makedonské vlády Zoran Zaev. Schválení dohody uvítala Evropská unie i Severoatlantická aliance.
Řecko, státní vlajka

O osudu názvu Makedonie se rozhodne až zítra, řečtí poslanci dlouze diskutují

Řecký parlament bude o dohodě o změně názvu sousední Makedonie hlasovat v pátek odpoledne a nikoli dnes, jak bylo původně plánováno. S odvoláním na předsedu řeckého parlamentu Nikose Vutsise to dnes uvedly světové agentury. Důvodem je velký zájem poslanců o vystoupení v parlamentní debatě, z více než dvou stovek zájemců stihla ve čtvrtek své příspěvky přednést pouze polovina.
Alexis Tsipras, předseda vítězné strany SYRIZA v parlamentních volbách 25.1.2015.

Řecký parlament jedná o dohodě s Makedonií, konzervativci zvolí zdržovací taktiku

Řecký parlament dnes začal debatovat o loni uzavřené dohodě, která by měla ukončit dlouholetý diplomatický spor o název sousední Makedonie. Řecký a makedonský premiér se loni domluvili na kompromisu, přičemž Skopje souhlasilo s tím, že jako nové oficiální pojmenování státu bude používat název Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Řecká pravicová opozice a nacionalisté toto řešení odmítají, v parlamentu však nemají dostatek hlasů, aby dokázali ratifikaci zastavit.
Alexis Tsipras

Tsiprasova vláda získala důvěru, schválení makedonské dohody je o krok blíž

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi způsobenou víkendovým odchodem menšího koaličního partnera, který nesouhlasil s dohodou o názvu sousední Makedonie. Tsiprase podpořilo 151 poslanců ze 300, což mu otevírá cestu k parlamentnímu schválení makedonské dohody, uvedla agentura Reuters.
Alexis Tsipras

Tsipras ustojí vládní krizi? Na poslední chvíli si zajistil jeden potřebný hlas

Řecká vládní krize, kterou o víkendu odstartoval odchod menšího koaličního partnera z kabinetu, je podle všeho zažehnána. Premiér Alexis Tsipras totiž získal podporu dostatečného množství poslanců, a ze středečního hlasování o důvěře proto s velkou pravděpodobností vyjde jako vítěz. Klíčové bylo rozhodnutí jednoho ze zástupců centristické strany Potami, díky němuž nyní vláda disponuje ve 300členném parlamentu 151 hlasy, napsala dnes agentura Reuters.
Panos Kammenos

Řecká vláda se sype: Rezignoval ministr obrany, kvůli dohodě s Makedonií

Řecký ministr obrany Panos Kammenos dnes oznámil rezignaci a odchod své strany z vládní koalice. Učinil tak na protest proti dohodě, která má ukončit letitý spor o název státu sousední Makedonie. Informovala o tom agentura Reuters. Jaký bude mít rezignace důsledky pro fungování vládní koalice i schvalování dohody se sousední Makedonií, dosud není jasné.
Makedonie, ilustrační foto

Spor o název Makedonie pokračuje. Prezident nárok Řeků odmítá

Makedonský prezident Ďorge Ivanov dnes v parlamentu důrazně vyzýval poslance, aby odmítli dohodu s Řeckem, na jejímž základě by země změnila název Makedonie na Severní Makedonie. Zákonodárný sbor dokument ratifikoval v červenci, nyní ho už 9. ledna čeká hlasování o dodatcích a změnách ústavy, jež jsou k naplnění dohody nezbytné.
Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)

Putin a Tsipras se po při kvůli diplomatům usmířili

Rusko a Řecko překonaly roztržku kvůli vyhoštění ruských diplomatů z Atén, která pošramotila tradičně přátelské vztahy. Uvedli to dnes podle agentury AP vůdci obou zemí, ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras.
Alexis Tsipras

Tsipras ocenil Makedonii za změnu názvu. Hlasování ale nebylo úplně fér

Za rozhodný krok k ukončení mnohá desetiletí trvajících sporů dnes řecký premiér Alexis Tsipras označil páteční hlasování v makedonském parlamentu, který schválil změnu názvu státu na Severní Makedonie. Pátek byl podle Tsiprase "symbolický a historický den", přestože parlament ve Skopje bude o názvu hlasovat ještě několikrát. Stanovisko bude muset zaujmout i řecký parlament.
Alexis Tsipras

V Řecku padl šéf diplomacie, dostal se do konfliktu s ministrem obrany

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias podal demisi a premiér Alexis Tsipras ji přijal. Oznámila to dnes řecká vláda. Politik měl v poslední době spory s ministrem obrany Panosem Kammenosem kvůli dohodě s Makedonií, která má ukončit spory kolem názvu severního souseda Řecka, připomíná agentura Reuters. Vedení ministerstva zahraničí se zatím ujme Tsipras.

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

před 59 minutami

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Glasgow, Skotsko.

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti zemřelo osm lidí

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo osm lidí, oznámil dnes na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Pod palbou se podle něj ocitla tržnice, autobusové nádraží, čerpací stanice i obytné domy. Dalších pět lidí utrpělo zranění, podotkl.

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do "zóny speciální operace", tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů.

před 4 hodinami

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti od ledna příštího roku o 200 korun. Zvednout se mají na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Senátní ústavně-právní výbor to dnes jednomyslně podpořil. Horní parlamentní komora o novele, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, bude rozhodovat za týden.

před 4 hodinami

Česká televize

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování vysílání a propouštění. Novým předsedou Rady je Novák

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. Letos přijatá úsporná opatření nebudou po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT.

Aktualizováno před 4 hodinami

Vít Rakušan

Vláda opět prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.

před 4 hodinami

sport

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbale koná v Kataru

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru. Naopak 13 procent se vyslovilo pro pořádání v této zemi, 43 procent na to nemá názor. Jako důvody, proč by se šampionát neměl v Kataru konat, lidé nejčastěji uváděli vojenský útok pořadatelské země na jiný stát, porušování lidských práv či korupci při rozhodování o pořádání turnaje. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research, která jej provedla v listopadu mezi zhruba 1300 lidmi a jeho výsledky dnes poskytla ČTK.

před 5 hodinami

Lubomír Volný

Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.

před 6 hodinami

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Fialova vláda se na dnešním jednání zabývala termínem přijetí eura

Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat. Minstr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v tiskové zprávě uvedl, že debata o zavedení eura v Česku je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů.

Aktualizováno před 6 hodinami

Senát ČR

Senátní výbory podpořily zrušení EET ke konci roku

Elektronická evidence tržeb (EET) pravděpodobně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil hlasy většiny zástupců stran vládní koalice. Ze sedmi přítomných členů výboru byli proti jen Ondřej Feber (ANO) a Hana Žáková (za STAN). Ústavně-právní výbor doporučil zrušení jednomyslně. Horní parlamentní komora bude o zrušení rozhodovat za týden.

před 6 hodinami

Angela Merkelová

Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku. "Měli jsme na ruskou agresivitu reagovat rychleji," řekla dlouholetá šéfka spolkové vlády týdeníku Die Zeit s odkazem na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Stavbu plynovodního projektu Nord Stream 2 ani zpětně nepovažuje za chybu, informovala agentura DPA.

před 6 hodinami

V bezpečnostních sborech a u profesionálních vojáků se od ledna zvednou tarify

Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Návrh nařízení vlády dnes kabinet schválil, řekl na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O desetinu se od ledna zvednou také platy vojáků z povolání na tarifech.

Zdroj: ČTK

Další zprávy