Řecké univerzity už nejsou chráněné před policií, parlament anuloval sporný zákon

Řečtí zákonodárci anulovali zákon, který zamezoval policii vstup na akademickou půdu. Konzervativci premiéra Kyriakose Mitsotakise, kteří získali moc minulý měsíc, mají za to, že zákon navržený jako záštita protestujících studentů a svobodného myšlení byl zneužíván ke krytí nezákonného chování.

Mitsotakis a jeho Nová demokracie věc považují za otázku veřejné bezpečnosti. "Nechceme policii na univerzitách. Chceme se zbavit mikin s kapucí, které dozírají na život studentů," řekl premiér poslancům a odkazoval přitom na samozvané anarchisty na kampusech. Na násilí a nepokrytý prodej drog na univerzitní půdě si stěžuje i mnoho akademiků.

Bývalý premiér a nynější šéf opozice Alexis Tsipras zrušení zákona chápe jako podkopávání řeckých veřejných univerzit. "Nová demokracie si vždycky držela tuto linii: postupnou privatizaci univerzit, rozložení sociálního zabezpečení a výzkumu," řekl v parlamentu nynějšímu šéfovi vlády.

Podle zákona z roku 1982, který v minulých letech různé vlády rušily či znovu zaváděly, byla akademická půda do značné míry mimo dosah policie.

Problém si jako horkou bramboru přehazují konzervativci a levicová SYRIZA, která chce ochranu akademické půdy zachovat. Naposledy byl zákon zrušen z popudu socialistů kvůli protestům na vrcholu dluhové krize v roce 2011. SYRIZA jej znovu zavedla v roce 2017.

Vznik zákona podnítilo krvavé potlačení studentské vzpoury v roce 1973 proti tehdejší vojenské diktatuře. Nepokoje potlačila armáda až poté, co 17. listopadu 1973 do areálu polytechniky vjel jeden z tanků stojících na přilehlé třídě. Tehdejší režim uvedl, že při jeho kulometné palbě bylo usmrceno 15 lidí, později se hovořilo až o 34 mrtvých. Zraněných bylo více než 1100. Na toto datum se studenti každý rok vydávají na pochod Aténami a dalšími městy se zakrvavenou vlajkou.

Související

Více souvisejících

Řecko policie Řecko Vysoké školy Anarchisté Alexis Tsipras

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 21 minutami

před 44 minutami

před 58 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy