Tsipras ustojí vládní krizi? Na poslední chvíli si zajistil jeden potřebný hlas

Řecká vládní krize, kterou o víkendu odstartoval odchod menšího koaličního partnera z kabinetu, je podle všeho zažehnána. Premiér Alexis Tsipras totiž získal podporu dostatečného množství poslanců, a ze středečního hlasování o důvěře proto s velkou pravděpodobností vyjde jako vítěz. Klíčové bylo rozhodnutí jednoho ze zástupců centristické strany Potami, díky němuž nyní vláda disponuje ve 300členném parlamentu 151 hlasy, napsala dnes agentura Reuters.

O hlasování v parlamentu požádal sám premiér, podle něhož musí vláda po odchodu koaliční pravicové strany Nezávislí Řekové (ANEL) znovu získat legitimitu. Rozprava před hlasováním, které je na programu ve středu večer, začala dnes před polednem.

Rozchod dosavadních koaličních partnerů vyvolalo víkendové rozhodnutí šéfa Nezávislých Řeků a ministra obrany Panose Kammenose rezignovat na svou funkci kvůli nesouhlasu s podobou dohody o názvu sousedního balkánského státu Makedonie. "Byla otázka svědomí pokusit se ten problém vyřešit," řekl dnes Tsipras poslancům ohledně dohody se Skopje.

Ačkoli Kammenos vyzval všech sedm zákonodárců své strany, aby pro vládu nehlasovali, už pět z nich se jeho přání vzepřelo a dalo otevřeně najevo, že Tsiprase podpoří. Tsiprasova levicová strana SYRIZA má v parlamentu 145 poslanců, a potřebovala tak ještě nejméně jeden další hlas, aby hlasování přečkala. Ten nakonec získala díky zástupci opoziční proevropské strany Potami Spyrosi Danellisovi, který už podle agentury Reuters informoval vedení své strany i premiéra, že bude hlasovat pro kabinet.

#Tsipras on track to win confidence vote as ND leader says coalition breakup staged https://t.co/9NJKXIAmhM pic.twitter.com/XfSfr29GyX

— Republika English (@RepublikaEng) 15. ledna 2019

Důvodem rozkolu ve vládě je dlouhotrvající spor o název Makedonie. Tsipras loni podepsal dohodu se Skopje, která tento spor řeší. Klíčovým prvkem kompromisu bylo, že sousední země přijme název Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Řečtí konzervativci s tím ale nesouhlasí, protože podle nich by země neměla ve svém názvu jméno Makedonie používat vůbec. Jsou přesvědčeni, že toto označení historicky náleží řecké provincii a jeho používání cizím státem je ohrožením suverenity Řecka.

Související

Více souvisejících

Řecko Alexis Tsipras Panos Kammenos (řecký politik) Syriza (řecká levice)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 30 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy