Svět reaguje na španělské volby. Salvini a Le Penová oslavují, vzkaz poslal i Guaidó

Někteří lídři evropských stran už blahopřáli svým španělským kolegům k volebním výsledkům v nedělním hlasování Španělů do tamního parlamentu. Vítězným socialistům popřál i předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, místopředseda EK Frans Timmermans nebo český premiér Andrej Babiš a šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Gratulace do Španělska poslali také italský ministr vnitra Matteo Salvini a šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, kteří popřáli k výsledku ultrapravicové straně Vox.

Strana Vox sice v nedělních volbách skončila až pátá, do dolní komory španělského parlamentu se ale dostala jako první krajně pravicové strana od pádu diktatury v této zemi v roce 1975. V Senátu získala jedno křeslo už po loňských regionálních volbách v Andalusii. Strana Vox, která získala v posledním roce řadu pravicových voličů kritikou imigrace či feministek, bude mít 24 poslanců, což je ale méně, než jí dávaly průzkumy. Ty odhadovaly, že dostane kolem 30 mandátů.

"Blahopřání Santi Abascalovi a přátelům z Voxu za vstup do španělského parlamentu: z 0 na 24, s více než 10 procenty!," napsal na twitteru šéf italské protiimigrační strany Liga a ministr vnitra Salvini. Abascal se stal předsedou strany Vox v září 2014, necelý rok po jejím založení.

Complimenti a @Santi_ABASCAL e agli amici di @vox_es per l’ingresso in Parlamento in Spagna: da 0 a 24 seggi, con oltre il 10%!

— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) 29. dubna 2019

"Mé nejvřelejší gratulace Santiagovi Abascalovi a jeho mladé energické straně k ohromujícímu vstupu do parlamentu," napsala na twitteru šéfka francouzské krajní pravice Le Penová. "Národy potřebují nadšené obránce," dodala Le Penová, jejíž nacionalistická strana kritizuje EU za uzurpování pravomocí na úkor národních států.

Mes plus chaleureuses félicitations à @Santi_ABASCAL et à son jeune et vigoureux parti @vox_es pour son entrée fracassante au Parlement !Les Nations ont besoin de défenseurs enthousiastes ! ?? ?? pic.twitter.com/rbKlYdiHwY

— Marine Le Pen (@MLP_officiel) 29. dubna 2019

Le Penová a Salvini jsou spojenci před květnovými volbami do Evropského parlamentu, v němž chtějí po volbách vytvořit s asi desítkou dalších podobně orientovaných stran frakci Evropská aliance pro lidi a národy.

Mluvčí EK Margaritis Schinas dnes novinářům podle agentury EFE sdělil, že EK si nedělá starosti ohledně vstupu ultrapravice do španělského parlamentu. Podle něj volby ukázaly, že drtivá většina obyvatel Španělska volila jasně proevropské strany. Uvedl také, že lídrovi socialistů Pedru Sánchezovi telefonicky gratuloval i šéf EK Jean-Claude Juncker a že EK věří, že se Sánchezovi podaří sestavit "stabilní a proevropskou vládu".

Vítězné straně španělských voleb a Sánchezovi popřál i místopředseda EK Timmermans, který jde do květnových voleb jako kandidát evropských socialistů na budoucího šéfa Evropské komise.

Za výbornou zprávu vzhledem k blížícím se evropským volbám označil vítězství španělských socialistů i český ministr zahraničí Petříček. "Vyhráli volby s obrovským náskokem. To ukazuje, že evropská sociální demokracie má co nabídnout občanům," napsal na twitteru sociálnědemokratický ministr Petříček. I premiér Babiš popřál Sánchezovi k vítězství a uvedl také, že Španělsko je důležitým unijním partnerem Česka.

Také řecký socialistický premiér Alexis Tsipras španělskému kolegovi Sánchezovi popřál k vítězství, které spolu s "kolapsem pravicových lidovců" označil za "nadějný vzkaz pro Evropu". Podle něj jsou ukvapená prohlášení těch, kteří tvrdí, že v evropských volbách zvítězí pravice.

Španělským socialistům popřál i šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó, jehož od ledna uznalo přes padesát zemí hlavou Venezuely s tím, že neuznávají nový mandát prezidenta Nicoláse Madura vzešlý z nesvobodných voleb.

Celebramos el triunfo de la democracia en España. Abogamos por el bienestar de todos los españoles. Nos une la fraternidad histórica y la confianza de que en esta nueva fase, el gobierno español tendrá como prioridad la construcción de salidas a la crisis de #Venezuela.

— Juan Guaidó (@jguaido) 29. dubna 2019

Guaidó popřál Španělům "k vítězství demokracie" a vyjádřil naději, že mu pomohou porazit Madurův režim. Španělská vláda v čele se Sánchezem letos jako první z EU uznala Guaidóa za dočasnou hlavu Venezuely.

Související

Pedro Sánchez

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

Více souvisejících

volby ve Španělsku Španělsko EU (Evropská unie) Matteo Salvini (Liga severu) Marine Le Pen Jean-Claude Juncker Vox (krajně pravicová strana) Alexis Tsipras Pedro Sánchez Juan Guaidó

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy