Musíme zabít pracovníky Hizballáhu, řekl Izrael a zaútočil u syrského hlavního města

Izrael v neděli večer zaútočil na cíle nedaleko syrského hlavního města Damašek, uvedl server Times of Israel. Syrské pozorovatelské centrum pro lidská práva (SOHR) sídlící v Británii uvedlo, že útoky byly zaměřeny na pozice libanonského militantního hnutí Hizballáh nedaleko letiště.

"Okolo 23:05 místního času podnikl izraelský nepřítel vzdušný útok... zaměřený na několik bodů na předměstí Damašku. Naše protiletadlová obrana sestřelila některé rakety, přičemž další způsobily omezené materiální škody," uvedl zdroj z oblasti bezpečnosti pro syrskou agenturu SANA.

Izraelská armáda odmítla útoky komentovat. Namísto toho ve zvláštním prohlášení informovala, že v neděli večer byl z Libanonu ostřelován sever Izraele. "Armáda reagovala odvetným útokem zaměřeným na zdroj ostřelování. Dříve v daný den jsme zasáhli teroristickou buňku Hizballáhu," uvedla izraelská armáda.

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil (IDF) Herci Halevi navštívil v neděli vojáky nedaleko hranic s Libanonem. Během návštěvy mluvil o potřebě "zabít pracovníky Hizballáhu", aby Izrael demonstroval svou převahu. "To se může stát formou útoku nebo války," řekl Halevi.

Izrael jen velmi vzácně komentuje své útoky v Sýrii. Opakovaně však uvedl, že nedovolí svému úhlavnímu nepříteli Íránu, který podporuje syrského prezidenta Bašára Asada, aby rozšířil svou přítomnost v Sýrii.

Izrael podnikl již stovky vzdušných útoků na severu Sýrie od začátku tamní občanské války v roce 2011. Zaměřil se především na Íránem podporované síly včetně Hizballáhu i na pozice syrské armády. Tyto útoky Izraele se zintenzívnily od začátku války s palestinským militantním hnutím Hamás, které loni obnovilo své vztahy se syrskou vládou.

Související

Joe Biden na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Biden sdělil termín, kdy by mohlo mezi Izraelem a Hamásem zavládnout příměří

Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout příměří. Prohlásil to v pondělí během návštěvy New Yorku s tím, že Izrael by byl ochoten zastavit vojenské operace v Pásmu Gazy během nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadán, pokud bude dosaženo dohody o propuštění části rukojmí zadržovaných tamními militanty. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Sýrie

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy