Na moře vyplula největší výletní loď světa. Měří 365 metrů, denně na ní pracovalo 2600 dělníků

Finská loděnice Meyer Turku dokončila výstavbu největší výletní lodi na světě. Jmenuje se Icon of the Seas (Ikona moří, pozn. red.), na délku měří 365 metrů a váží 250 800 tun. Nyní se kvůli námořní zkoušce vydala na otevřené moře, pravděpodobný termín dodání je odhadován na říjen, píše americká stanice CNN. Pohánět ji bude zkapalněný zemní plyn. 

Gigant světových oceánů pojme přes 5 600 cestujících a 2 350 členů posádky. Dalším rekordem, který překoná, bude velikost vodního parku. „Bude pojmenován Category 6 a bude obsahovat šest rekordních tobogánů, ale hosté, kteří chtějí klidnější zážitky, mohou relaxovat také v sedmi bazénech a devíti vířivkách na lodi,“ dodává CNN. 

Společnost Royal Carribean International, která si ji nechala postavit, prezentuje tuto loď coby evoluční vrchol své výletové linky. „Uvádíme ji jako dokonalou rodinnou dovolenou, a když se podíváte zpět na všechnu energii a čas, které byly vynaloženy na vytvoření této lodi, je to ohromující,“ prohlásil výkonný ředitel společnosti Michael Bayley. 

Na lodi se nachází více než čtyřicet možností, kde se najíst, napít nebo pobavit. Mnohé z nich jsou podle společnosti zahrnuty v ceně plavby. Dále je k dispozici 28 různých typů ubytování – více kategorií pro rodiny, další s výhledem na oceán a více jich je s prostorem pro skupinové cestovatele. 

První sadu námořních zkoušek loď dokončila dne 22. června. „Během první série námořních zkoušek urazila Icon of the Seas stovky mil, během nichž byly testovány hlavní motory, trup, brzdové systémy, řízení, hluk a úroveň vibrací. Vše proběhlo včas, jak bylo stanoveno v harmonogramu, přestože její vyplutí bylo zpožděno kvůli větrným podmínkám,“ uvádí společnost. 

Na stavbě lodi denně pracovalo až 2 600 dělníků, při prvních námořních zkouškách ji obsluhovaly stovky specialistů. Trvaly čtyři dny, druhá sada zkoušek je plánovaná na pozdější období roku 2023. Uvedena do provozu bude během roku 2024.

Donedávna největší výletní loď světa patří téže společnosti. Jmenuje se Wonder of the Seas (Zázrak moří, pozn. red.) a měří o tři metry méně než její nová kolegyně. Zatímco Wonder má „pouhých“ 18 palub, Icone jich má 20.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

lodě, jachty, plavidla lodní doprava Moře

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy