Napětí mezi Ruskem a Francií. Podle Moskvy se zvyšuje riziko přímého střetu

Napětí mezi Ruskem a Francií se v posledních dnech opět zvyšuje. Paříž podle mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marije Zacharovové prohlubuje svou angažovanost v konfliktu na Ukrajině a zvyšuje riziko přímého střetu s Moskvou. 

Emmanuel Macron totiž v uplynulých dnech přislíbil Ukrajině stíhačky Mirage 2000-5 a zároveň oznámil, že ve Francii budou cvičeni ukrajinští piloti a vojáci. Kromě toho zopakoval, že ukrajinská armáda by měla mít možnost používat západní zbraně i při útocích na vojenské cíle v Rusku a při neutralizaci konkrétních bodů, z nichž je napadána. 

Zacharovová podle agentur prohlásila, že je načase, aby se Francouzi probudili a uvědomili si, že do čeho jsou zatahováni. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v uplynulých dnech konstatoval, že Macronova strana Obroda přichází o popularitu. "Pozorujeme jisté trendy. Macronova strana rychle ztrácí pozice, což znamená, že Francouzi s ní v něčem nesouhlasí," uvedl.

Peskova se novináři ptali na možnost rezignace francouzského prezidenta v případě neúspěchu v blížících se předčasných parlamentních volbách ve Francii. "První musíme vidět výsledky a pak můžeme analyzovat situaci. Zatím je moc brzy," řekl mluvčí podle ruské státní agentury TASS. 

Macron oznámil rozpuštění parlamentu v neděli po zveřejnění předběžných výsledků voleb do Evropského parlamentu. O rezignaci by neuvažoval ani v případě vítězství Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v předčasných volbách. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," sdělil týdeníku Le Figaro. 

Související

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Více souvisejících

Marija Zacharovová Rusko Francie Emmanuel Macron Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy