Netanjahu mluvil s Bidenem o válce v Gaze. Naznačil mu, jak dlouho ještě potrvá

Izraelská vojenská operace proti teroristům z hnutí Hamás ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy bude pokračovat nejméně tři týdny, řekl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu americkému prezidentovi Joe Bidenovi. Následně by se intenzita bojů mohla snížit. 

Netanjahu telefonicky hovořil s Bidenem, kterému řekl, že probíhající operace izraelské armády v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy bude pokračovat ještě tři až čtyři týdny, uvedla stanice Channel 13 podle webu Times of Israel. Citovala nejmenované diplomaty.

Americká administrativa očekává, že boje budou poté méně intenzivní a lépe zacílené. Podle zprávy každopádně Biden nestanovil, že Izraelci musí dokončit operaci do konce roku. 

Web Axios dříve uvedl, že izraelská armáda se domnívá, že potřebuje ještě dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy v Chán Júnisu a následné ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás. 

"Americká zpráva je taková, že by chtěli dokončit boje dříve, s menší újmou pro palestinské civilisty a větší humanitární pomocí pro Gazu. Také bychom si to přáli, ale nepřítel nesouhlasí. Američané tomu rozumí, spolupracujeme. Potřebujeme je a oni potřebují nás," uvedl izraelský činitel. 

Boje se momentálně odehrávají zejména na jihu Pásma. Chán Júnis je obklíčen a na dvou frontách čelí izraelským tankům. Armáda sdělila, že postupuje dům po domu a šachtu po šachtě, což je evidentní narážka na tunely využívané teroristy z hnutí Hamás. Střety s radikály pokračují také v několika oblastech na severu Gazy.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ještě před zahájením nedávného příměří avizoval, že jakmile smluvený klid zbraní skončí, vojenská operace může s intenzitou pokračovat další dva měsíce. "Bude to pokračovat, protože potřebujeme dosáhnout vítězství a vytvořit tlak na propuštění dalších skupin rukojmích," vysvětlil.

Netanjahu během přestávky v bojích zmínil tři cíle války, jimiž jsou eliminace Hamásu, návrat všech rukojmích a jistota, že Gaza už nikdy nebude představovat nebezpečí pro Izrael. "Budeme pokračovat do konce, do vítězství. Nic nás nezastaví. Jsme přesvědčeni, že máme sílu a vůli nutnou pro dosažení všech cílů války," prohlásil.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Joe Biden Izraelská armáda Hamás Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy