Nizozemsko pracuje na ukončení dovozu zkapalněného zemního plynu z Ruska

Nizozemsko pracuje na ukončení dovozu zkapalnělého zemního plynu (LNG) z Ruska. Země tento rok přestala podepisovat nové smlouvy a dobíhající kontrakty se snaží ukončit. V dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl nizozemský ministr energetiky Rob Jetten. Krok se týká jak dodávek za spotové ceny, tak dlouhodobých smluv. 

Nizozemsko je tranzitní zemí pro dodávky plynu, a tak by rozhodnutí mohlo mít širší evropský dopad, napsala Bloomberg.

"Musíme udělat vše pro to, aby v našem systému nebyla ruská fosilní energie. Už se nám to podařilo v případě uhlí, plynu z plynovodů a ropy," řekl Jetten. "Vedeme řadu jednání se společnostmi, které infrastrukturu využívají", abychom postupně ukončili dobíhající dohody o dodávkách LNG, dodal.

Nizozemsko stále dováží ruský LNG na základě starších smluv, které představují přibližně 15 procent jeho celkového dovozu. Letos byla země čtvrtým největším evropským odběratelem ruského LNG, uvádí agentura Bloomberg, která přitom vyšla z dat o sledování lodí.

Nizozemsko učinilo razantnější krok než Španělsko, které je největším evropským odběratelem ruského LNG. Španělská vláda v polovině března dovozce ve Španělsku požádala, aby po vypršení stávajících smluv nepodepisovali nové kontrakty na ruský plyn.

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová na začátku března apelovala, aby se Evropská unie zcela zbavila závislosti na LNG z Ruska, jehož spotřeba v EU na rozdíl od plynu dováženého potrubím loni neklesla. Evropské firmy by podle ní neměly uzavírat s ruskými dodavateli nové kontrakty.

Evropská unie usiluje o to, aby členské státy měly možnost zakázat - bez zavedení nových sankcí - dodávky ruského LNG. Ministři energetiky sedmadvacítky schválili návrh, který by vládám umožnil dočasně zabránit ruským vývozcům rezervovat infrastrukturní kapacitu pro dodávky.

Jednotlivé unijní státy by využití tohoto mechanismu musely konzultovat mimo jiné s ostatními členy EU a Evropskou komisí. Nástroj by však mohl nadále omezovat tok energetických produktů z Ruska, napsala agentura Bloomberg.

Související

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

Více souvisejících

Nizozemí plyn zkapalněný zemní plyn (LNG) Rusko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 5 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Počasí bude příští víkend tropické, pak se ochladí

Příští týden do Česka dorazí tropy a ani příští víkend nebude výjimkou. K jeho konci se ale začne ochlazovat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy