Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že nenašla viditelné důkazy přítomnosti výbušnin v areálu Záporožské jaderné elektrárny, která je největším zařízením svého druhu v Evropě. Experti ale nadále požadují přístup na další místa.
"Naši experti získali dodatečný přístup do areálu. Zatím neviděli žádné miny ani výbušniny. Nadále ale potřebují přístup na další místa, včetně střech reaktorů číslo 3 a 4 a částí turbínových hal," uvedla MAAE podle Sky News.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prostřednictvím telegramu varoval před plánovanou sabotáží v elektrárně. „Nyní máme informace od našich zpravodajských služeb, že ruská vojska umístila na střechu několika bloků Záporožské jaderné elektrárny předměty připomínající výbušniny. Možná proto, aby simulovaly útok na elektrárnu. Možná mají nějaký jiný scénář,“ uvedl.
Připomněl, že na útok na Kachovskou přehradu ze začátku minulého měsíce neměl nikdo šanci reagovat. „A to může Kreml podnítit k páchání nového zla. Je odpovědností všech lidí na světě to zastavit, nikdo nemůže stát stranou, protože radiace se týká všech,“ vyzval Zelenskyj.
Podle Sky News byly zaznamenány nové předměty na střechách reaktorových budov 3 a 4 také na satelitních snímcích, které ve středu 5. července pořídila společnost Planet Labs.
Související
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
Ukrajina a Rusko u Záporožské jaderné elektrárny vyhlásily lokální příměří
Záporožská jaderná elektrárna , Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
před 2 hodinami
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
před 3 hodinami
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
před 4 hodinami
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
před 5 hodinami
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
před 6 hodinami
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
před 7 hodinami
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
před 9 hodinami
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
před 10 hodinami
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 11 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 12 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 14 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko může poslat Ukrajině bojové letouny, prohlásil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
Česká pirátská strana má po víkendovém jednání v Prachaticích kompletní nové vedení. K obhájenému mandátu předsedy Zdeňka Hřiba se přidala čtveřice místopředsedů, které si členská základna vybrala během sobotního Celostátního fóra. Post prvního místopředsedy uhájil poslanec Martin Šmída, druhou místopředsedkyní se stala poslankyně Kateřina Stojanová. Vedení dále doplnili investor Jiří Hlavenka na pozici třetího místopředsedy a poslankyně Olga Richterová jako čtvrtá místopředsedkyně.
Zdroj: Libor Novák