Odmítnutí příměří zaskočilo USA. Blinken neskrývá naději, Netanjahu už ale raději nehodnotí

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se domnívá, že dohoda s palestinským militantním hnutím Hamás týkající se návratu rukojmí z Pásma Gazy do Izraele je stále možná.

Vyjádřil se tak ve středu krátce poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl požadavky, kterými Hamás podmínil svůj souhlas s navrhovanou dohodou o příměří a propuštění rukojmí.

Blinken řekl, že v předmětném protinávrhu Hamásu bylo sice několik bodů předem odsouzeno k neúspěchu, ale vytvořil se jím i "prostor k dosažení dohody, o jejíž dosažení se budeme neúnavně snažit". Vyjádřil se tak několik hodin poté, co se v Tel Avivu setkal s Netanjahuem.

Na otázku, co si myslí o Netanjahuově odmítnutí protinávrhu Hamásu šéf americké diplomacie odpověděl, že se nebude vyjadřovat jménem Izraele. Dodal však, že předmětný protinávrh přinejmenším nabízí možnost "pokračovat v jednáních" o rukojmích.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu odmítl požadavky palestinského teroristického hnutí Hamás, kterými podmínilo souhlas s dohodou o příměří a propuštění rukojmích. Izraelská armáda naopak dostala rozkaz připravit se na operaci ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. 

Netanjahu informoval o odmítnutí požadavků Hamásu na tiskové konferenci, která proběhla krátce po jeho setkání se šéfem americkém diplomacie Antonym Blinkenem. Ministr zahraničí přiletěl do Izraele s úmyslem zabezpečit dohodu o příměří. 

"Pokud se podřídíme pomateným požadavkům Hamásu, které jsme teď slyšeli, nejenže nedojde k osvobození rukojmích, ale vyvolá to další masakr," řekl izraelský premiér. Pouze Izrael podle něj dokáže Palestincům zajistit bezpečnost dlouhodobě. 

"Dali jsme izraelské armádě pokyn, aby se připravila na operaci v Rafahu a ve dvou centrálních uprchlických táborech. Tato místa jsou posledními baštami Hamásu," dodal Netanjahu. Izraelci jsou podle jeho slov na cestě k absolutnímu vítězství, přičemž jiné řešení neexistuje. 

Hamás reagoval na dohodu o příměří, kterou zprostředkovaly Spojené státy, Katar či Egypt, zveřejněním dokumentu, jehož prostřednictvím žádá dohodu o třech fázích, které by celkem trvaly přes čtyři měsíce. Podle hnutí by vedla ke konci války a propuštění všech zbývajících rukojmích. 

Související

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Antony Blinken

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Česká národní banka (ČNB)

Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině

Bankovní rada na svém dnešním zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni, přičemž dvoutýdenní repo sazba zůstává ve výši 3,5 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů rady. Přestože se inflace od začátku loňského roku pohybuje v blízkosti 2% cíle, jádrová inflace zůstane v nadcházejících čtvrtletích zvýšená. Vzhledem k očekávanému vývoji je proto podle rady nezbytné udržovat měnovou politiku ve srovnání s minulostí relativně přísnou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Severní bílý nosorožec

Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor

Lidstvo se jako živočišný druh zatím o svou budoucnost bát nemusí. Na sedmi kontinentech nás žije 8,2 miliardy a očekává se, že do roku 2050 tento počet vzroste na téměř 10 miliard. Ostatní obyvatelé planety jsou na tom však podstatně hůře. Podle Střediska pro biologickou rozmanitost se předpokládá, že do stejného roku 2050 překročí hranici vyhynutí přibližně 30 % známých druhů. Nyní se však objevuje způsob, jak je chránit – nebo alespoň uchovat jejich genomy, aby se v budoucnu mohli na Zemi znovu vrátit.

před 2 hodinami

Richard Chlad

Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad

Richard Chlad, známý podnikatel a milovník luxusních vozů, se ocitl v centru spekulací ohledně obsazení postu ministra životního prostředí. Tato diskuse se rozhořela poté, co se objevily úvahy, že by mohl v nominaci hnutí Motoristé sobě nahradit poslance Filipa Turka. Chlad se k situaci vyjádřil ve videu na svém instagramovém profilu, kde informaci sice nepotvrdil, ale ani jednoznačně neodmítl.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil konání výměny zajatců, o které dříve informoval zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. V příspěvku na sociální síti X Zelenskyj uvedl, že se domů vrací 157 Ukrajinců. Mezi osvobozenými jsou vojáci ozbrojených sil, příslušníci národní gardy i státní pohraniční služby, a to v hodnostech od vojáků přes seržanty až po důstojníky.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her

Sportovci, kteří tento měsíc vystoupí na stupně vítězů během zimních olympijských her v Itálii, obdrží nejdražší medaile v historii her. Za tímto rekordem stojí strmý nárůst cen drahých kovů na světových trzích. Pro nejlepší zimní sportovce v disciplínách od lyžování až po hokej či krasobruslení je připraveno více než 700 zlatých, stříbrných a bronzových cenných kovů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu poprvé po delší době aktualizoval oficiální bilanci ztrát ukrajinské armády. V předtočeném rozhovoru pro francouzskou televizi France 2 uvedl, že od začátku ruské invaze v plném rozsahu v únoru 2022 padlo v boji 55 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo zahrnuje jak vojáky z povolání, tak mobilizované záložníky, přičemž prezident doplnil, že značný počet dalších osob zůstává nezvěstný.

před 6 hodinami

umělá inteligence (AI), Photo by BoliviaInteligente

Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců

Vize o umělé inteligenci na lidské úrovni, kterou v 50. letech 20. století nastínil Alan Turing, se podle skupiny předních vědců stala realitou. V článku pro prestižní vědecký časopis Nature odborníci z oblastí filozofie, strojového učení, lingvistiky a kognitivní vědy tvrdí, že současné systémy již dosáhly obecné inteligence (AGI). Podle nich je důkazní situace na začátku roku 2026 zcela jednoznačná a dlouhodobý problém vytvoření AGI byl vyřešen.

před 7 hodinami

Jan Darmovzal přistál v Česku

Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy

Jan Darmovzal, který byl po 500 dnech strávených ve venezuelském vězení propuštěn na svobodu, popsal v otevřeném dopise drastické podmínky svého věznění. Čech byl zadržen v září 2024 tamními úřady kvůli vykonstruovanému obvinění z plánování atentátu na prezidenta Nicoláse Madura a pokusu o svržení vlády. Na svobodu se dostal až 16. ledna 2026 poté, co došlo k zásadnímu zvratu v zemi v důsledku americké vojenské intervence a zajetí samotného Madura.

před 8 hodinami

António Guterres

OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců

Generální tajemník OSN António Guterres varoval členské státy, že organizaci hrozí „bezprostřední finanční kolaps“. V dopise, který obdrželi velvyslanci koncem ledna, Guterres uvádí, že kombinace neuhrazených příspěvků a zastaralých rozpočtových pravidel ohrožuje samotnou existenci této globální instituce. Podle nejhorších scénářů by OSN mohla vyčerpat veškerou hotovost již v červenci letošního roku.

před 9 hodinami

Jaderný výbuch

Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív

Vypršení platnosti poslední zbývající jaderné smlouvy mezi Spojenými státy a Ruskem, ke kterému došlo tento čtvrtek, vyvolalo vážné obavy z nového kola závodů ve zbrojení. Poprvé po desítkách let se dvě největší jaderné supervelmoci ocitly v situaci, kdy jejich strategické arzenály nepodléhají žádným vzájemným limitům. Odborníci varují, že absence kontroly zvyšuje riziko nepředvídatelných incidentů, které by mohly eskalovat až v jaderný konflikt.

před 10 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí

Rozhodně je to nevídaný úspěch, který se málokdy českému fotbalovému klubu na evropské scéně stane. Takoví slávisté v Lize mistrů by mohli Západočechům jejich bilanci závidět. Viktoria Plzeň totiž prošla ligovou fází Evropské ligy s nabitými soupeři bez jediné prohry s tím, že se jí to podařilo jako jedinému účastníkovi v této soutěži. Nic na tom nezměnily ani její poslední dva zápasy, v rámci nichž nejprve doma s Portem remizovala 1:1, i když sahala po senzační výhře. Basilej pak venku porazila 1:0.

včera

včera

včera

včera

Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky

Do zahájení zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo zbývají poslední dny a už se objevil první dopingový skandál. Naneštěstí pro pořadatelskou zemi se objevil tento případ v její olympijské výpravě, přičemž se konkrétně jedná o biatlonistku Rebeccu Passlerovou.

Zdroj: David Holub

Další zprávy