Papež František cítí, že umírá. Nemám šanci se zotavit, přiznal

Papež František, který se potýká s vážnými zdravotními problémy, se snaží upevnit svůj odkaz a zajistit kontinuitu svých reforem. Po hospitalizaci se závažnou bronchitidou v římské nemocnici Gemelli a několika zrušených veřejných vystoupeních papež přijal sérii opatření, která mají zajistit, aby jeho odkaz nebyl zpochybněn v nadcházejícím souboji o nástupnictví. Podle svých slov se už nemá šanci vyléčit.

Podle několika zdrojů serveru Politico si 88letý papež plně uvědomuje svůj kritický zdravotní stav a soukromě vyjádřil přesvědčení, že tentokrát již nemá šanci se zotavit. Bolest, kterou zažívá, je nesmírná, a když mu lékaři odepřeli možnost pronést tradiční nedělní modlitbu Anděl Páně, bylo to pro něj další bolestné znamení.

Původně odmítal hospitalizaci, ale bylo mu řečeno, že pokud zůstane ve Vatikánu, hrozí mu smrt.

Během svého pontifikátu usiloval o inkluzivnější církev, otevřel klíčové role ženám a LGBT+ věřícím, což vyvolalo odpor konzervativních kruhů. Jeho pokusy řešit sexuální skandály církve měly smíšené výsledky a zůstávají kontroverzním bodem jeho odkazu.

Papež si je vědom, že proces výběru jeho nástupce bude politický, a proto podniká kroky k tomu, aby zajistil pokračování své vize. 6. února, ještě před hospitalizací, prodloužil mandát italskému kardinálovi Giovanni Battistovi Reovi ve funkci děkana Kolegia kardinálů, který bude připravovat budoucí konkláve.

Tento krok obešel plánované volby mezi kardinály a měl zajistit, aby proces výběru nového papeže proběhl podle Františkových představ. Re je příliš starý na účast v samotném konkláve, ale jeho role v zákulisních jednáních bude klíčová.

„Před konkláve se vede intenzivní lobbování,“ poznamenal jeden z vatikánských insiderů. Právě v této fázi se rozhoduje o tom, kdo bude mít největší šanci stát se papežem.

Papež František nedávno vstoupil do ostrého střetu s americkým viceprezidentem JD Vancem kvůli interpretaci teologického konceptu Ordo Amoris, který Bílý dům použil k ospravedlnění přísné protiimigrační politiky Donalda Trumpa. Tento spor vedl ke spekulacím, že Trumpova administrativa se bude snažit ovlivnit volbu nového papeže a prosadit konzervativnějšího kandidáta, který by byl méně konfrontační.

„Ovlivnili evropskou politiku, proč by nemohli ovlivnit i konkláve?“ poznamenal jeden z odborníků na vatikánské dění.

Dalším Františkovým krokem bylo urychlení jmenování sestry Raffaelly Petrini jako první ženy do čela vlády Vatikánu. Její mandát začne již 1. března, což bylo oznámeno dříve, než se očekávalo, a vyvolalo další obavy o papežovo zdraví.

Ať už František svůj současný zdravotní stav přežije či nikoli, je zřejmé, že jeho pontifikát vstoupil do poslední fáze. Reformy se mění z aktivního prosazování změn na zajištění, aby přežily jeho odchod.

„Možná teď nezemře, ale jednoho dne ano. Je to 88letý muž s vážnými plicními problémy.“ uzavřel jeden z vatikánských činitelů. 

Související

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

Více souvisejících

Vatikán Papež František

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

včera

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

včera

21. března 2026 22:02

Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince

Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy