Pellegrini by nyní vyhrál prezidentské volby. Kandidaturu ale zatím neoznámil

V listopadu by první kolo prezidentských voleb na Slovensku vyhrál předseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Měl by podporu 40 procent respondentů, druhého Ivana Korčoka by volilo přes 30 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury AKO pro televizi JOJ na vzorku 1000 lidí. 

Výsledky šetření zveřejnila agentura TASR. Dále se umístil bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin s podporou 8,9 procenta, následovali někdejší ministr zahraničí Ján Kubiš s 5,8 procenta a vědec Robert Mistrík s 3,6 procenta. 

Více než osm procent respondentů by aktuálně nevolilo žádného kandidáta ze seznamu. Jedenáct procent dotázaných by se nedokázalo rozhodnout, koho volit. Přes půldruhého procenta lidí by volit nešlo. 

Pellegrini počátkem listopadu uvedl, že nevylučuje možnou kandidaturu na prezidenta v příštím roce. "Rozhodnutí ani u mě, ani ve straně Hlas-SD nepadlo," řekl. Zuzaně Čaputové vyprší mandát v příštím roce, o funkci se opětovně ucházet nehodlá. Lídr Hlasu avizoval, že až učiní rozhodnutí, bude o něm oficiálně informovat veřejnost. 

Prezidenta volí slovenští občané v přímé volbě na pětileté funkční období. Podle ústavy musí kandidáta navrhnout nejméně 15 poslanců anebo 15 tisíc občanů prostřednictvím petice. Návrhy se odevzdávají předsedovi parlamentu nejpozději do 21 dnů od vyhlášení voleb. 

Zájem o prezidentský úřad už vyjádřili bývalí slovenští diplomaté Kubiš a Korčok, přičemž druhý jmenovaný již nasbíral potřebné podpisy. O možné kandidatuře mluvil i Harabin. 

Související

Více souvisejících

Peter Pellegrini volby na Slovensku Slovensko Štefan Harabin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

před 5 hodinami

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy