Pellegrini nevylučuje kandidaturu na prezidenta. Kandidáti jsou zatím dva

Nový předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) nevylučuje možnou kandidaturu na prezidenta v příštím roce. Rozhodnutí podle vlastních slov ještě neudělal. Mandát současné hlavy státu vyprší v polovině června 2024. 

"Rozhodnutí ani u mě, ani ve straně Hlas-SD nepadlo," uvedl Pellegrini, který se dnes setkal se současnou hlavou státu. Zuzaně Čaputové vyprší mandát v příštím roce, o funkci se opětovně ucházet nehodlá. Lídr Hlasu avizoval, že až učiní rozhodnutí, bude o něm oficiálně informovat veřejnost. 

Pellegriniho strana uspěla v předčasných parlamentních volbách na konci září, se ziskem 14,7 procenta se umístila na třetím místě a společně s vítězným Smerem-SD a SNS utvořila novou slovenskou vládu, v níž je premiérem Robert Fico. Předseda Hlasu se podle koaličních dohod stal předsedou Národní rady.

Prezidenta volí slovenští občané v přímé volbě na pětileté funkční období. Podle ústavy musí kandidáta navrhnout nejméně 15 poslanců anebo 15 tisíc občanů prostřednictvím petice. Návrhy se odevzdávají předsedovi parlamentu nejpozději do 21 dnů od vyhlášení voleb. 

Zájem o prezidentský úřad už vyjádřili bývalí slovenští diplomaté Ján Kubiš a Ivan Korčol, přičemž druhý jmenovaný již nasbíral potřebné podpisy. O možné kandidatuře mluvil i bývalý soudce Štefan Harabin. 

Související

Více souvisejících

Peter Pellegrini volby na Slovensku Slovensko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy