Pellegrini vyrazí na první zahraniční návštěvu. Do Česka přijede ještě v červnu

Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Českou republiku při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června. Informoval o tom v rozhovoru pro agenturu TASR.

Pellegrini se ujme prezidentského úřadu tuto sobotu. Ve středu přijela na dvoudenní rozlučkovou návštěvu Česka odcházející prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Pellegrini uvedl, že se těší na setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem.

"Velmi se na návštěvu těším, s panem prezidentem (Pavlem) jsme si už telefonovali. Cítím, že to bude příjemná, pozitivní návštěva na nejvyšší úrovni," citovala agentura TASR Pellegriniho.

V kampani před letošní přímou volbou prezidenta, kdy ve finále porazil diplomata Ivana Korčoka, Pellegrini kritizoval rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenskou vládou premiéra Roberta Fica kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky.

V souvislosti s válkou na Ukrajině Pellegrini v minulosti tvrdil, že Pavel by rád bojoval. Rovněž obhajoval rozhodnutí Ficovy vlády zastavit dodávky zbraní ze slovenských státních zásob Ukrajině, která se brání ruské invazi, a vyslovil se pro zastavení bojů v sousední zemi a zahájení mírových jednání.

Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici a od roku 2023 působí jako předseda Národní rady SR. V roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu, mezi lety 2014 a 2016 byl poprvé předsedou Národní rady SR a v období 2016 až 2018 místopředsedou vlády a ministrem pro investice a informatizaci.

V letech 2018–2020 byl předsedou vlády SR. Po parlamentních volbách v roce 2020 působil jako místopředseda Národní rady Slovenské republiky. Od září 2020 je předsedou politické strany HLAS-SD. 

Související

Více souvisejících

Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy