Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy.
Německo patří spolu s Českou republikou mezi členské země Evropské unie, které pro auta na syntetická paliva prosazují výjimku ze zákazu prodeje nových osobních aut se spalovacími motory po roce 2035.
Podle nových návrhů komise by prodej aut na syntetická paliva mohl být povolen, pokud budou tato auta disponovat technologií, která jim zabrání využívat jiná paliva, píše Reuters. Syntetická paliva, v češtině někdy označovaná jako e-paliva, se vyrábějí chemickou cestou, nikoliv z ropy. Jejich spalování produkuje výrazně čistší emise a vhodný výrobní proces z nich dělá uhlíkově neutrální palivo.
Členské země EU začátkem března kvůli výhradám některých států odložily konečné schválení normy, která má od roku 2035 výrazně prodražit emise z automobilové dopravy, a prakticky tím znemožnit prodej nových aut se spalovacím motorem. Ministr dopravy Martin Kupka prohlásil, že Česká republika zákaz prodeje nových osobních aut se spalovacími motory nepodpoří, pokud nebude možné v autech využívat syntetická paliva.
Česká republika zároveň patří k nejhlasitějším odpůrcům nové emisní normy Euro 7, jejíž parametry by Praha chtěla změnit. Člen představenstva automobilky Škoda Auto pro prodej a marketing Martin Jahn řekl, že v případě zavedení normy Euro 7 bude podnik muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí.
Související

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
Aktuálně se děje
před 54 minutami

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
před 1 hodinou

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
před 1 hodinou

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
před 1 hodinou

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
před 2 hodinami

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
před 4 hodinami

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
před 4 hodinami

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
před 5 hodinami

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
před 6 hodinami

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
před 6 hodinami

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
před 7 hodinami

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
před 8 hodinami

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
před 8 hodinami

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
před 8 hodinami

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
před 8 hodinami

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
před 9 hodinami

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
před 10 hodinami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 10 hodinami

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
před 10 hodinami

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU
před 10 hodinami
Pentagon začne používat Muskovu umělou inteligenci, ještě před pár dny chválila Hitlera
Americké ministerstvo obrany oficiálně oznámilo, že začne využívat umělou inteligenci Grok, kterou vyvíjí společnost xAI patřící Elonu Muskovi. Jde o zásadní krok, který posiluje Muskovu pozici v oblasti vládních technologií – a to navzdory narůstajícímu napětí mezi ním a prezidentem Donaldem Trumpem.
Zdroj: Libor Novák