Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

"Jsme schopni reagovat, pokud se naše základny a síly v Sýrii stanou terčem útoku," uvedl Íránský poradní výbor v Sýrii a potvrdil, že několik jeho bojovníků v důsledku amerických náletů přišlo o život a bylo zraněno. Podle SOHR je 11 obětí amerického náletu ze Sýrie, u dalších mrtvých organizace nemohla podle Reuters občanství upřesnit.

Írán je v již 12 let trvající občanské válce v Sýrii jedním z nejdůležitějších spojenců syrského prezidenta Bašára Asada.

Americký prezident Joe Biden odvetné nálety, které podle SOHR cílily na sklad zbraní ve městě Dajr az-Zaur, nařídil po čtvrtečním útoku dronu na koaliční základnu u města Hasaká v severovýchodní Sýrii. Útok dronem, který byl podle amerických zpravodajců íránského původu, si vyžádal život jednoho civilisty pracujícího pro Spojené státy a zranění dalšího, jakož i pěti amerických vojáků.

Biden v reakci na nálety rovněž uvedl, že USA neusilují o konflikt s Íránem, nicméně zareagují "pomocí síly", když bude potřeba ochránit americký personál v Sýrii či jinde ve světě.

V pátek se následně terčem leteckého útoku staly podle představitelů USA dvě další americké základny, píše Al-Džazíra. Jeden člen americké armády byl zraněn při útoku na základnu Conoco. Souběžně podle televize ABC News vypálily útočné drony osm střel na základnu Green Viallage, která leží poblíž největšího syrského ropného pole Al-Umar na severovýchodě Sýrie.

"Nemyslím si, že by Bidenova administrativa teď chtěla (situaci) v Sýrii eskalovat, spíše bude reagovat relativně rozvážně," uvedla přední analytička situace v Sýrii z organizace International Crisis Group Darín Chalífaová. Dodala, že tyto vzájemné odvetné útoky jsou v zemi časté, ale jen výjimečně vedou ke ztrátám na životech, píše Al-Džazíra.

Související

Více souvisejících

Sýrie Írán Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

včera

včera

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy