Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Důležité úseky slovensko-maďarské hranice, kde existuje riziko nelegálního překračování hranic, budou na Slovensku podrobeny kontrolám. Hlavním cílem je minimalizovat rušení přeshraničního provozu a zároveň zajistit bezpečnost.

Slovensko se stalo tranzitní zemí pro migranty, kteří se snaží dostat do západní Evropy. Většinou vstupují na slovenské území z Maďarska, které také leží na trase západobalkánské migrace. "Kontroly se budou provádět po celé délce vnitřní hranice Slovenské republiky s Maďarskem flexibilním způsobem přiměřeně aktuální hrozbě a v závislosti na vývoji bezpečnostní situace," uvedlo podle agentury TASR ministerstvo vnitra.

Podle slovenského ministerstva vnitra je Slovensko vnímáno většinou migrantů jako první bezpečná země, kde jim nehrozí vyhoštění mimo schengenský prostor. Během prvních tří čtvrtletí letošního roku Slovensko zaznamenalo téměř 40 000 případů nelegálního vstupu migrantů na své území, což je jedenáctkrát více než v předchozím roce. 

V úterý oznámily Česko, Polsko a později i Rakousko, že zavádějí dočasné hraniční kontroly se Slovenskem. Všechny tyto země, stejně jako Maďarsko, jsou součástí schengenského prostoru s volným pohybem osob. Slovenský premiér Ľudovít Ódor reagoval tím, že migrace vyžaduje evropské řešení na vnějších hranicích EU.

Krátce poté, co začala česká policie na hranicích kontrolovat vytipovaná vozidla, už zachytila ​​desítky nelegálních migrantů. Uvedla to ve středu na sociální síti X. "V úterý večer kolem 22. hodiny kontrolovali policisté na dálnici D2 u Hustopečí zahraniční dodávku, ve které se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Na místě byl převaděč zadržen pro podezření z TČ. Ve středu časně ráno taktéž na dálnici D2 vypátrala hlídka další 4 Syřany," napsali policisté.

"Krátce po zahájení opatření jsme na hraničním přechodu Šance zajistili v dodávkovém vozidle skupinu 19 migrantů. Jednalo se o 16 mužů a 3 děti. Po řidiči, který ještě před policejní kontrolou zastavil auto a utekl, pátráme," ohlásili v dalším příspěvků policisté.

Kolem 6. hodiny ranní se pak dostavila skupina 13 migrantů i na obvodní oddělení v Hustopečích. Kontroly probíhají na 7 silničních a 2 železniční přechodech. "Češi ani Slováci se nemusí obávat, že bychom citelně omezovali jejich pohyb po zelené hranici," upozornili policisté a dodali, že při kontrole mezinárodního vlakového spoje zachytili dva nelegální syrské migranty, kteří přicestovali ze Slovenska.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Do Evropy letos přicestovalo přes Středozemní moře 186 000 migrantů

Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala 130 000 migrantů, což představuje nárůst o 83 procent oproti stejnému období minulého roku. Uvedla to ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová:

Více souvisejících

uprchlíci Slovensko hranice

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy