Bílý dům připravuje masivní vojenskou podporu Ukrajině v poslední fázi Bidenovy administrativy, zahrnující dodávky zbraní, finanční půjčky a nové sankce proti Rusku. Uvedl to server The Guardian.
Národní bezpečnostní poradce Jake Sullivan se ve čtvrtek setkal s Andrijem Jermakem, šéfem kanceláře ukrajinského prezidenta, a potvrdil závazek Spojených států poskytovat Ukrajině stovky tisíc kusů dělostřelecké munice, tisíce raket a stovky obrněných vozidel do poloviny ledna.
Plán zahrnuje i výcvik ukrajinských vojáků mimo území Ukrajiny a téměř dokončený balíček půjček ve výši 20 miliard dolarů, krytý zisky z ruských zmrazených státních aktiv. Součástí strategie jsou také nové sankce, které mají Rusku ztížit financování válečného úsilí a posílit Ukrajinu při budoucích vyjednáváních o míru.
Strategie přichází jen měsíc před inaugurací Donalda Trumpa, který zřejmě přinese zásadní změnu přístupu k ukrajinské krizi. Podle zpráv Reuters Trumpův tým připravuje návrh mírového řešení, které by mohlo zahrnovat odstoupení části ukrajinského území Rusku a zřeknutí se snahy Ukrajiny o členství v NATO. Trump sám opakovaně tvrdil, že dokáže válku mezi Ukrajinou a Ruskem ukončit během 24 hodin.
Ukrajinští představitelé, včetně Jermaka a velvyslankyně Oksany Markarovové, proto urychleně jednají s klíčovými členy Trumpova týmu, mezi nimiž jsou například JD Vance, potenciální národní bezpečnostní poradce Mike Waltz a zvláštní vyslanec pro Rusko a Ukrajinu Keith Kellogg. Cílem je zajistit pokračující americkou podporu Ukrajině i po změně administrativy.
Napětí ve Washingtonu však narůstá, zejména poté, co předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson zablokoval hlasování o dalším balíčku pomoci Ukrajině ve výši 24 miliard dolarů. I přes tyto překážky Pentagon tento týden schválil vojenskou pomoc v hodnotě 725 milionů dolarů, což je největší dodávka od dubna.
Tento krok administrativy Joea Bidena má za cíl nejen posílit pozici Ukrajiny, ale také zkomplikovat Rusku možnost pokračovat ve válce. Očekává se, že nové sankce budou mít dopad na ruský finanční sektor i klíčové průmyslové odvětví, čímž by se mohly podmínky pro vyjednání míru posunout ve prospěch Kyjeva.
Na druhé straně se však rýsuje možnost výrazně odlišného přístupu s příchodem nové administrativy, což vnáší do americké politiky ohledně Ukrajiny nejistotu.
Související
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
Trumpova administrativa hrozí Evropě odvetou, pokud bude upřednostňovat domácí výrobce zbraní
Bílý dům USA , Joe Biden , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
před 1 hodinou
Trump telefonoval s Putinem. Řešili Ukrajinu i válku v Íránu
před 1 hodinou
Ceny ropy pod Trumpových zmatečných prohlášeních klesly, poté opět vyrostly
před 2 hodinami
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
před 4 hodinami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
včera
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
včera
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
včera
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
včera
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
včera
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
včera
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
včera
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
včera
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
včera
Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu
včera
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
včera
Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky
včera
Cena ropy překonala hranici 100 dolarů za barel. Čeká se prudké zdražení paliv, zasedne G7
Cena ropy na světových trzích překonala hranici 100 dolarů za barel, což se stalo poprvé od roku 2022. Tento prudký nárůst je přímým důsledkem pokračujících válečných operací na Blízkém východě. Podle ekonomických expertů se očekává, že tento vývoj povede k dalšímu zdražování pohonných hmot na čerpacích stanicích.
Zdroj: Libor Novák