Protestující Keňané zapálili parlament. Vláda povolala armádu, policie střílí do demonstrantů

Nejméně deset lidí zemřelo poté, co demonstranti v úterý vtrhli do budovy keňského parlamentu a policie po nich začala střílet. Demonstrace jsou reakcí na nové daně, které v zemi vyvolaly masivní protesty, uvedl server CNN.

Část budovy parlamentu začala hořet, když se tisíce demonstrantů pokusily zabránit schválení kontroverzního zákona zavádějícího nové daně. Občany k protestům dohnala dlouhodobá frustrace z vysokých životních nákladů.

Demonstranti překonali policejní barikády a dostali se do parlamentu krátce po schválení zákona. Vládní poslanci údajně unikli přes tunel, zatímco protestující umožnili opozičním poslancům, kteří zákon nepodpořili, opustit budovu. Novináři viděli před parlamentem nejméně tři mrtvá těla.

Podle agentury AP bylo slyšet, jak protestující volají: "Jdeme po každém politikovi." Policie použila ostré náboje a slzotvorný plyn.

Keňská komise pro lidská práva zveřejnila video, kde policisté střílejí na demonstranty, a uvedla, že proti nim bude vyvozena odpovědnost. Minulý týden při podobných protestech údajně zahynuli dva lidé.

Předsedkyně Keňské advokátní komory Faith Odhiambo v úterý uvedla, že 50 Keňanů, včetně jejího osobního asistenta, pravděpodobně unesli policisté. Mezi pohřešovanými jsou i demonstranti, které policie zadržela před očekávanými protesty.

Policie se k těmto obviněním zatím nevyjádřila. Předseda parlamentu Moses Wetangula požádal policejní inspekci o informace o pohřešovaných osobách, které opozice označila za unesené.

Prezident William Ruto se v době protestů nacházel mimo Nairobi na akci Africké unie. V neděli vyjádřil podporu mladým lidem, kteří přišli vyjádřit svůj názor, a slíbil, že se bude jejich problémy zabývat.

Související

Keňská policie

Už 318 členů sekty v Keni zemřelo v důsledku půstu. Chtěli se setkat s Ježíšem

Keňa prožívá šok způsobený působením kultu v zemi. Nyní soud nařídil psychiatrické vyšetření 64 následovníků jeho lídra Paula Nthenge Mackenzieho a obvinil je z pokusu o sebevraždu. Donutil je odstěhovat se do lesa na východě země. Označil ho za útočiště před apokalypsou, následně své následovníky vyzýval k půstu, aby se mohli setkat s Ježíšem. Vyšetřovatelé zatím našli 318 těl.

Více souvisejících

Keňa Demonstrace

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 34 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy