Rusové volby pozorně sledovali. Macron a Scholz se u moci drží z posledních sil, míní šéf dumy

Volby do Evropského parlamentu pečlivě sledovala i Moskva. Ruskem nejvíce rezonuje rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit parlament a vypsat nové volby. 

Výsledky voleb okomentoval například vlivný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Navzdory tomu, že si zatím proevropské strany udržují vedoucí postavení, časem jim budou pravicové strany šlapat na paty,“ uvedl podle serveru Politico. 

Moskva volbám opravdu věnovala velkou pozornost, jak vyplývá z jeho slov. „Rusko vidí, že rovnováha sil v Evropě se mění, protože pravice získává v Evropském parlamentu silnější pozici,“ doplnil podle ruské agentury TASS. 

Přidal se k němu i šéf ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. „Macron a Scholz se drží u moci z posledních sil. Správné by bylo, kdyby odstoupili a přestali se vysmívat svým občanům,“ zdůraznil. Volodina prý výsledky nepřekvapily. „Ekonomika stagnuje, existuje migrační krize, země jsou zapleteny do války na Ukrajině proti vlastním národním zájmům,“ poznamenal.  

S Peskovem a Volodinem souhlasí mimo jiné někdejší poradce Kremlu Sergej Markov. „Doufám, že Macron chápe, že ho Francouzi odmítají za rozdmýchávání války proti Rusku na Ukrajině. Ale možná místo toho zvolí eskalaci a zahájí válku NATO s Ruskem,“ shrnul.

Stálý představitel Ruska při Evropské unii Kirill Logvinov dokonce varoval před militarizací bloku. „Kandidátka evropské byrokracie, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která dosáhla velkého vítězství ve volbách do Evropského parlamentu, bude pokračovat v kurzu centralizace a militarizace Evropské unie,“ vylíčil. 

Logvinov míní, že volby do Evropského parlamentu jsou o posílení dominance EU a USA. „Ve skutečnosti je jediným sledovaným cílem posílení stávajícího systému, který není zaměřen na řešení problémů voličů, především migrace, ale spíše na zachování dominance EU a USA na globální scéně,“ dodal. 

Související

Více souvisejících

Dmitrij Peskov Rusko Eurovolby EU (Evropská unie) Olaf Scholz Emmanuel Macron Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy