Scholz a Macron se tajně setkají v Paříži, před návštěvou čínského vůdce

Německý kancléř Olaf Scholz se ve čtvrtek večer v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na večeři, při které budou diskutovat o politice Evropské unie a Číny.

Setkání se uskuteční jen několik dní před plánovanou návštěvou čínského prezidenta ve Francii a ve chvíli, kdy rostou obavy ohledně možných cel na automobily ze strany Evropské unie. Píše deník Politico.

Setkání takhle významných představitelů Evropské unie, které proběhne jen několik dní před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Evropě, je označováno za polosoukromou událost: Scholz a jeho manželka Britta Ernst jsou na krátké dovolené v Paříži, kde se v jedné francouzské restauraci sejdou s Macronem a jeho manželkou Brigitte. Nebudou přítomni žádní z poradců, jak potvrdili tři lidé se znalostí místa a termínu konání večeře, kteří však chtěli zůstat v anonymitě, protože nesmí veřejně o takových událostech hovořit.

Scholz a Macron se v posledních letech opakovaně dostali do názorového střetu, naposledy v únoru, kdy francouzský prezident navrhl možnost vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu, což kancléř rázně odmítl.

Klíčovým bodem jednání bude návštěva Si Ťin-pchinga, který v neděli dorazí na třídenní návštěvu Francie, předtím než zamíří do Srbska a Maďarska. Večeře poskytne Scholzovi příležitost sdělit Macronovi informace o svém setkání se Si Ťin-pchingem minulý měsíc v Pekingu. Scholz a Macron také nejspíš budou diskutovat o možném zavedení cel na dotovaná čínská elektrická vozidla v rámci EU. Noah Barkin z German Marshall Fund, který jako první informoval o této večeři, naznačuje, že Macron bude usilovat o to, aby kancléř přijal pozvání k účasti na jeho setkání se Si Ťin-pchingem příští týden, po boku předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Oba státníci budou pravděpodobně u večeře jednat také o politice EU, zejména otázce obrany a jejího financování. Macron aktivně podporuje koncept tzv. obranných dluhopisů, které by umožnily společné vydávání evropských dluhopisů na financování vojenských investic. Zatím však Scholz tuto myšlenku odmítá.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Olaf Scholz Paříž Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

včera

Aktualizováno včera

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy