Schůze mezi představiteli Číny a USA prý byla „upřímná a produktivní“. Týkala se vzájemných vztahů

Vrcholní představitelé Spojených států a Číny jsou po setkání v Pekingu z tohoto týdne optimistické. Dohodli se na zachování komunikačních linek, přestože je čínská strana nedůvěřivá vůči „provokativním“ krokům USA. Na výstupy tohoto setkání upozornila agentura Reuters.   

Konkrétně došlo k setkání náměstka amerického ministra zahraniční pro východoasijské a tichomořské záležitosti Daniela Kritenbrinka a čínského náměstka ministra zahraničí Mao Čao-sua. Washington i Peking potvrdili jednání jako upřímná a produktivní.  

Kritenbrink do Číny přiletěl v neděli, tudíž sobotní incident mezi čínskou a americkou lodí u Tchaj-wanu jednání přímo ohrozil. Americký torpédoborec musel údajně zpomalit, aby zabránil hrozící kolizi způsobené nebezpečným manévrem čínského plavidla.  

Peking navíc minulý týden odmítl návštěvu ministra obrany Lloyda Austina. Ten usiloval o formální setkání se svým čínským protějškem.  

„Obě strany vedly upřímnou, konstruktivní a plodnou komunikaci o podpoře zlepšování čínsko-amerických vztahů a řádném řízení a kontrole rozdílů,“ upřesnilo čínské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení. 

Podobný výstup zveřejnilo i americké ministerstvo zahraničí. „Obě strany vedly upřímné a produktivní rozhovory v rámci pokračujícího úsilí o udržení otevřených komunikačních linek a navázání na nedávnou diplomacii na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi,“ citovala americkou diplomacii agentura Reuters.  

Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily kvůli neshodám ohledně Tchaj-wanu a Jihočínského moře. Čína obojí prohlašuje za své, zatímco Američané se zde rovněž snaží projektovat svůj vliv. „Usilovně pracujeme na tom, abychom vztahy zvládli co nejlépe,“ odpověděl Kritenbrink na otázku čínských novinářů ohledně stavu současných bilaterálních vztahů Číny a USA.  

Na otázku, zda se ministr zahraničí Anthony Bliken v blízké době objeví v Číně, odpověděl neurčitě. Podobně již dříve popsal šance na setkání amerického prezidenta Joea Bidena s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem: „To nemohu říct.“  

Související

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Lloyd J. Austin III

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy