Čínská loď u Tchaj-wanu ohrozila americké plavidlo. Peking se ozval

Čínská vojenská loď v sobotu nebezpečným manévrem ohrozila americké armádní plavidlo v Tchaj-wanském průlivu, informovalo americké námořnictvo. Čína následně obvinila USA z toho, že se snaží o destabilizaci situace v regionu.

Indopacifické velitelství amerického námořnictva uvedlo, že plavidla USS Chung-Hoon a HMCS Montreal byla na rutinné plavbě Tchajwanským průlivem z jihu na sever, když čínská loď provedla nebezpečný manévr v blízkosti amerického torpédoborce, který musel zpomalit, aby zabránil hrozící kolizi. 

Americké námořnictvo ukázalo „nebezpečné manévry“ čínské válečné lodě poblíž Tchaj-wanu. Americké námořnictvo ukázalo „nebezpečné manévry“ čínské válečné lodě poblíž Tchaj-wanu. Foto: U.S. NAVY

Čínský ministr obrany Li Šang-fu následně v neděli obvinil Spojené státy americké a jejich spojence ze snahy destabilizovat indopacifický region, uvádí CNN. Washington podle stanice nařkl z toho, že si vymýšlí pravidla, aby prosadil svou dominanci nad oblastí. Varoval také, že konfrontace mezi USA a Čínou by představovala katastrofu pro svět. 

K incidentu došlo u ostrova Tchaj-wan, který pevninská Čína považuje za součást svého území, ačkoliv nad ním nemá kontrolu. Opakovaně ale vytváří nátlak s cílem podrobit si Tchaj-wan, mj. prostřednictvím intenzivních vojenských manévrů. 

Související

U.S. Navy, ilustrační fotografie.

Americké námořnictvo povede žena, nominoval ji Biden

Americké námořnictvo nově povede žena, admirálka Lisa Franchettiová. Její nominaci do čela jedné ze složek ozbrojených sil Spojených států dnes oznámil prezident Joe Biden. Devětapadesátiletá Franchettiová bude vůbec první ženou ve sboru náčelníků štábů americké armády (JCS).

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Čínská armáda Tchaj-Wan Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy