Silvestrovská show v Londýně vzdala poctu zesnulé královně, naopak Moskvané si přáli "klidné nebe nad hlavami"

Londýn přivítal Nový rok dvanáctiminutovým ohňostrojem s hudebním doprovodem. Londýnský starosta Sadiq Khan tento ohňostroj označil za největší v Evropě, uvedl server BBC News. Bylo to poprvé od covidové pandemie, co se takové davy sešly na nábřeží Temže k vítání Nového roku.

Vyprodaná londýnská show připomněla výhru anglických fotbalistek na mistrovství Evropy, 50 let pochodů za práva sexuálních menšin London's Pride i vyslala poselství na podporu Ukrajiny: obří kolo London Eye se rozsvítilo modrožlutě. Show vzdala také poctu královně Alžbětě II., která zesnula v září, než zaznělo poselství krále Karla III. o nutnosti zachovat naší planetě budoucnost, vylíčila BBC. Vstupenky si podle agentury AFP zakoupilo na 100.000 diváků.

Asi 40.000 lidí se bavilo při sledování ohňostroje v Edinburghu ve Skotsku.

Naopak ve Scarborough v hrabství North Yorkshire ohňostroj zrušili. Přímořské město se tak rozhodlo poté, co se v přístavu objevil arktický mrož. Předpokládá se, že obří savec je mrož Thor, který byl dříve spatřen na pobřeží hrabství Hampshire. Městská rada ve Scarborough zrušila veselice na radu ochránců mořského života, obávajících se, že rachejtle by mohly Thora vystraší.

V Moskvě se také rozhodli tradiční ohňostroje zrušit, a to na přání veřejnosti, která si přála "klidné nebe nad hlavami", jak AFP řekla jedna z Moskvanek. V Rusku Vladimira Putina, který před více než deseti měsíci rozpoutal válku proti Ukrajině, nyní podle agentury zrovna není nálada na zábavu.

Elysejská pole v centru Paříže podle AFP opět zářila v plném lesku jako před pandemií, Na silvestrovských oslavách se tam sešlo podle odhadu policie na půl milionu lidí.

Na náměstí Puerta del Sol v Madridu tisíce lidí tradičně pojídaly 12 kuliček hroznového vína během posledních 12 vteřin roku 2022, poznamenala AFP s tím, že tento obřad, který má přinést štěstí v novém roce, dodržuje většina Španělů.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Velká Británie Moskva válka na Ukrajině Francie Madrid

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 45 minutami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy