Slováci se v lednu dozvědí, kdy půjdou volit novou hlavu státu

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD), který může být jedním z kandidátů, vyhlásí termín prezidentských voleb v lednu. Už nyní je jasné, že v nich nebude obhajovat mandát nynější prezidentka Zuzana Čaputová. 

Pellegrini oznámil svůj záměr v úterý, informovala agentura TASR. Funkční období současné hlavy státu Čaputové skončí 15. června 2024. První kolo prezidentských voleb se musí konat nejpozději 60 dní před tímto datem, což vychází na 13. dubna. 

Předseda parlamentu se umístil na prvním místě v listopadovém průzkumu agentury AKO, kde měl podporu 40 procent respondentů. Druhého Ivana Korčoka by volilo přes 30 procent dotázaných. Dále se umístil bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin s podporou 8,9 procenta, následovali někdejší ministr zahraničí Ján Kubiš s 5,8 procenta a vědec Robert Mistrík s 3,6 procenta. 

Pellegrini počátkem listopadu uvedl, že nevylučuje možnou kandidaturu na prezidenta v příštím roce. "Rozhodnutí ani u mě, ani ve straně Hlas-SD nepadlo," řekl. Zuzaně Čaputové vyprší mandát v příštím roce, o funkci se opětovně ucházet nehodlá. Lídr Hlasu avizoval, že až učiní rozhodnutí, bude o něm oficiálně informovat veřejnost. 

Prezidenta volí slovenští občané v přímé volbě na pětileté funkční období. Podle ústavy musí kandidáta navrhnout nejméně 15 poslanců anebo 15 tisíc občanů prostřednictvím petice. Návrhy se odevzdávají předsedovi parlamentu nejpozději do 21 dnů od vyhlášení voleb. 

Zájem o prezidentský úřad už vyjádřili bývalí slovenští diplomaté Kubiš a Korčok, přičemž druhý jmenovaný již nasbíral potřebné podpisy. O možné kandidatuře mluvil i Harabin. 

Související

Více souvisejících

Peter Pellegrini Slovensko volby na Slovensku

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy