Slovensko si předvolalo ruského velvyslance kvůli zasahování do parlamentních voleb

Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky si v pondělí předvolalo zástupce Velvyslanectví Ruské federace kvůli vměšování se do tamních sobotních voleb. Resort o tom informoval na webu.

Důvodem jsou podle prohlášení ministerstva vyjádření ředitele Služby zahraniční rozvědky Ruské federace Sergeje Naryškina, které zveřejnil v předvečer konání předčasných parlamentních voleb na Slovensku.

Naryškin ve svém stanovisku uvedl, že Spojené státy se různými formami, jako je nátlak, zastrašování nebo úplatky, snaží dosáhnout, aby na Slovensku vyhrály síly, které budou prohlubovat partnerství s USA.

"Resort diplomacie ostře protestuje proti lživému vyhlášení ruské rozvědky, které zpochybňuje integritu svobodných a demokratických voleb na Slovensku," napsalo na svém webu ministerstvo.

"Takové vědomě šířené dezinformace považujeme za nepřípustné zasahování Ruské federace do volebního procesu ve Slovenské republice, která jako nezávislý, suverénní a demokratický stát zaručuje svým občanům spravedlivý a transparentní průběh voleb," dodal resort.

Doporučené články

Slovenské ministerstvo také vyzvalo Ruskou federaci, aby "přestala s dezinformačními aktivitami namířenými proti Slovensku. Takové jednání podkopává vzájemné vztahy a je také v rozporu s principy mezinárodních vztahů."

Do slovenského parlamentu se celkově dostalo šest stran a jedna koalice. S podporou 22,94 procenta hlasů zvítězil Smer-SD. Druhé skončilo se 17,96 procenty hlasů Progresivní Slovensko. Třetí je Hlas-SD s 14,7 procenty hlasů. Volební účast dosáhla 68,51 procenta, nejvíce od roku 2002.

Kreml už se k výsledkům voleb vyjádřil, když uvedl, že stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to mluvčí Dmitrij Peskov. 

"V současnosti se setkáváme se situací, kdy jakéhokoli politika v Evropě, který má tendenci myslet na suverenitu své země, který chrání zájmy své země, ihned označují za proruského. Je to však absurdní," řekl podle TASS Peskov v reakci na výsledky slovenských voleb.

Doporučené články

Několik zahraničních médií v reakci na výsledek slovenských parlamentních voleb uvedlo, že vláda v čele se Smerem-SD by mohla představovat výzvu pro NATO a ohrozit vojenskou pomoc Slovenska pro Ukrajinu. 

Fico v neděli po volbách uvedl, že zahraničněpolitická orientace Slovenska se měnit nebude. Smer-SD podle něj v případě sestavování vlády udělá vše pro co nejrychlejší přístup k mírovým jednáním ve válce na Ukrajině. Strana je podle jeho slov připravena pomáhat humanitárně a také pomoci při obnově Ukrajinu.

Na vyzbrojování má však jiný názor, na což upozornila i některá světová média. Ta většinově poukazují na Fica jako na proruského a populistického politika. Jeho úspěch neunikl ani očím ruských médií, která vesměs tlumočila obsah své západní konkurence. 

Související

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy