Velký zájem o zpravodajství projevuje výrazně méně lidí než před šesti lety. Podle zprávy Reuters Institute při Oxford University se o globální dění aktivně zajímá 48 procent lidí na světě. Ještě v roce 2017 to bylo 63 procent. Upozornila na to britská BBC.
Více než třetina lidí, konkrétně 36 procent, konstatuje, že se alespoň někdy cíleně vyhýbá zprávám. Jen čtyři z deseti lidí navíc uvedli, že věří většině zpráv, na které narazí. 56 procent respondentů má obavy, co se týče rozlišování tzv. fake news.
Ze sociálních sítích je nejdůležitější plaformou pro zpravodajství nadále Facebook, ačkoliv je patrný pokles z 42 na nynějších 28 procent. Polepšily si naopak Instagram na 14 a TikTok na 6 procent. Podle BBC čerpá více než 40 procent mladých Britů mezi 18 a 24 lety zprávy především ze sociálních sítí.
Autoři studie konstatovali, že jsou důkazy pro tvrzení, že publikum se "nadále selektivně vyhýbá důležitým zprávám o válce na Ukrajině či krizi nákladů na bydlení". Lidé argumentují ochranou svého mentálního zdraví.
Tvůrci analýzy Digital News Report 2023 rovněž dospěli k závěru, že pokračuje úpadek tradičních televizních a tištěných médií, zatímco i v online světě vyhledávají uživatelé zprávy méně často než v minulosti.
Související
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
Aktuálně se děje
před 36 minutami
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 1 hodinou
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 1 hodinou
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 2 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 3 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 4 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.
Zdroj: Libor Novák