Španělsko varuje Izrael: Jeho reakce může vyústit v destabilizaci světa

Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu varoval před "nepřiměřenou reakcí" Izraele ve válce s palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy, která podle něj představuje riziko "destabilizace Blízkého východu a tím i celého světa".  

Sánchez dále zdůraznil, že uznání palestinského státu je "v geopolitickém zájmu Evropy".

Premiér Španělska nastolil téma palestinské státnosti během své minulotýdenní návštěvy Jordánska, Saúdské Arábie a Kataru, kdy naznačil, že Španělsko by mohlo uznat Palestinu jako stát do konce června. "Mezinárodní společenství nemůže efektivně pomáhat palestinskému státu, pokud neuzná jeho existenci," prohlásil Sánchez ve středu.

V březnu podepsal Sánchez spolu se svými irskými, maltskými a slovinskými protějšky společné prohlášení, ve kterém oznámili, že jsou připraveni uznat palestinský stát, pokud by to přispělo k vyřešení konfliktu.

Mluvčí španělské vlády Pilar Alegriová uvedla, že premiér se v nejbližších dnech setká s několika dalšími představiteli včetně lídrů Norska a Portugalska, aby s nimi prodiskutoval otázku uznání Palestiny. Sánchez již od začátku izraelské ofenzívy po útoku Hamásu 7. října kritizuje Izrael.

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném hnutím Hamás uvádí, že při izraelské odvetné ofenzivě zahynulo nejméně 33 360 lidí, převážně ženy a děti. 

Související

Anthony Blinken

Blinken opět tvrdí, že příměří v Pásmu Gazy je blízko

Spojené státy americké nevzdaly snahu o alespoň dočasné zastavení bojů v Pásmu Gazy. Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek vyjádřil naději, že Izrael a militantní hnutí Hamás směřují k dosažení dohody o příměří. Informovala o tom agentura Reuters. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 36 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 54 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy