Tisíce Palestinců zaútočily na sklady OSN. Vzali jídlo a "předměty pro přežití"

Tisíce Palestinců se vloupaly do skladů OSN a odnesly si jídlo a další produkty „potřebné k přežití“. Byly to místnosti, kde byly uskladněny zásoby z humanitárních konvojů. Organizace označila incident za „znepokojující znamení“.

„Je to znepokojivé znamení, že po třech týdnech války a tvrdé blokádě se občanský pořádek začíná hroutit. Lidé mají strach, jsou frustrovaní a zoufalí. Napětí a strach ještě zesílily kvůli přerušení telefonického a internetového spojení,“ řekl šéf pobočky Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Thomas White. Velmi málo kamionů, pomalé procesy, přísné kontroly a zákaz dodávek pohonných hmot, to vše podle něj komplikuje pomoc a zvyšuje napětí v oblasti.

Jeden ze skladů umístěných v Deir al-Balah obsahoval zásoby z humanitárních konvojů vyslaných z Egypta a určených k těm, kteří to potřebují.

Dodávky však byly pozastaveny od té doby, co Izrael začal oblast bombardovat. "Zásoby na trhu docházejí a humanitární pomoc do pásma Gazy kamiony z Egypta není dostatečná," dodal.

Obavy ohledně situace v Pásmu Gazy opět vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. „Situace v Gaze je každou hodinou zoufalejší. Je mi líto, že místo naléhavě potřebné humanitární přestávky podporované mezinárodním společenstvím Izrael zintenzivnil své vojenské operace. Svět je svědkem humanitární katastrofy,“ řekl Guterres.

Související

Joe Biden na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Biden sdělil termín, kdy by mohlo mezi Izraelem a Hamásem zavládnout příměří

Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout příměří. Prohlásil to v pondělí během návštěvy New Yorku s tím, že Izrael by byl ochoten zastavit vojenské operace v Pásmu Gazy během nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadán, pokud bude dosaženo dohody o propuštění části rukojmí zadržovaných tamními militanty. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) palestina OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy