Triumf máme na dosah, tvrdí Netanjahu. Operaci v Rafahu rušit nehodlá

Izrael má na dosah triumf nad palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy, zopakoval premiér Benjamin Netanjahu. Lidé, kteří volají po odvolání ofenzivy v Rafahu, podle něj říkají Izraelcům, ať válku prohrají. 

"Uděláme to. Dostaneme zbývající teroristické prapory Hamásu v Rafahu, což je jejich poslední bašta," řekl Netanjahu v rozhovoru pro pořad This Week. Americká televize ABC ho v celém znění odvysílá dnes. 

Izraelský premiér podle svých slov vnímá vyjádření Bílého domu ohledně možných dopadů operace na civilisty. "Zajistíme bezpečný koridor pro civilní obyvatelstvo, aby mohlo odejít," slíbil v interview s tím, že bude vypracován podrobný plán. 

Podle Netanjahua je součástí izraelského válečného úsilí snaha dostat civilisty mimo nebezpečí. Radikály obvinil z pravého opaku. "Součástí úsilí Hamásu je v nebezpečí je udržet," poznamenal. "Ti, kdo říkají, že bychom za žádných okolností neměli do Rafáhu vstupovat, v podstatě říkají, prohrajte válku. Nechte tam Hamás," dodal premiér. 

Hamás v sobotu varoval, že jakákoliv izraelská vojenská operace v Rafahu na jihu Pásma Gazy může vést k desítkám tisíc mrtvých či zraněných. Hnutí v prohlášení upozornilo na možné katastrofické důsledky vstupu vojáků do města, kam uprchlo více než milion civilistů.

Netanjahu přikázal vojákům další postup ve středu, kdy zároveň odmítl požadavky Hamásu, kterými hnutí podmínilo souhlas s dohodou o příměří a propuštění rukojmích. V pátek pak nařídil armádě, aby před předpokládanou pozemní invazí vypracovala plán na evakuaci města.

Související

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Izraelská armáda Hamás Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy