Tureckému prezidentovi vadí výzdoba OSN, která mu připomíná „barvy LGBT“

Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli udržitelného rozvoje s barvami duhy Pride.

Turecký prezident Tayyip Erdogan si tento týden stěžoval, že je mu nepříjemné vidět to, co popsal jako „barvy LGBT“ na půdě Organizace spojených národů, která je tento týden ozdobena jasnými barvami propagujícími Cíle udržitelného rozvoje, jak informovala agentura Reuters.

Erdogan řekl, že by to rád probral s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem, jak informovala ve čtvrtek turecká média. Turecká vláda vedená Erdoganem a jeho islamisticky zakořeněnou stranou AK zpřísnila svůj postoj ke svobodám LGBTQ.

„Jedním z problémů, které mě nejvíce trápí... je to, že při vstupu na Valné shromáždění Organizace spojených národů vidíte na schodech a dalších místech barvy LGBT,“ řekl Erdogan podle televizní stanice Haberturk a dalších.

Kolik LGBT je právě teď na světě? Jakkoli mají v těchto krocích pravdu, stejně tak mají právo i ti proti LGBT,“ řekl Erdogan, který členy LGBTQ komunity často označoval za „devianty“ a během své letošní volební kampaně zvláště zpřísnil svou rétoriku.

Někteří diplomaté OSN však naznačili, že prezident Erdogan mohl zaměnit 17 různých barev, které symbolizují Cíle udržitelného rozvoje a byly použity k ozdobení částí sídla OSN pro summit konaný na začátku tohoto týdne, s barvami duhy Pride spojenými s právy LGBTQ.

I přesto, že generální tajemník OSN Antonio Guterres je známým zastáncem práv LGBTQ a hovořil o potřebě boje proti diskriminaci, nebyly v sídle OSN použity barvy duhy Pride k propagaci práv LGBTQ.

Mluvčí generálního tajemníka Guterrese neposkytl okamžitý komentář k výrokům prezidenta Erdogana.

Seznam 17 cílů udržitelného rozvoje, který byl přijat světovými lídry v roce 2015 s cílem dosáhnout těchto cílů do roku 2030, zahrnuje globální úkoly, jako je odstranění hladu a extrémní chudoby, boj proti změně klimatu, snižování nerovností a podpora rovnosti žen a mužů.

V Turecku není homosexualita trestným činem, ale stále se zde vyskytuje rozšířená společenská nepřátelství vůči této sexuální orientaci, a v průběhu let se zpřísnily policejní zásahy proti Pride Parade a podobným událostem.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan OSN Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy