Twitter pohrdal soudem a zaplatil tučnou pokutu. Až pak vydal informace o Trumpově účtu

Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith v lednu získal tajný příkaz k prověření údajů exprezidenta Donalda Trumpa na Twitteru. Vyžádal si údaje a záznamy týkající se jeho účtu, proti čemuž se společnost postavila na odpor, nakonec ale vyhověla. Bývalý šéf Bílého domu v současné chvíli čelí 78 obviněním v rámci tří soudních řízení. 

Naneštěstí společnost zmeškala soudem nařízenou lhůtu o tři dny, dostala tak pokutu 350 tisíc dolarů, což je v přepočtu téměř osm milionů korun. Společnost Elona Muska nyní vystupuje pod názvem X. 

Jak uvedla britská stanice BBC, existence příkazu k prohlídce a stejně tak konflikt mezi Twitterem a Smithem vyšly na světlo světa v soudních dokumentech odtajněných tuto středu. Podle znění rozsudku právníci společnosti nenamítali nic proti příkazu k prohlídce, zpochybňovali ale jeho utajení. Tehdy totiž zhodnotili, že by společnost měla mít možnost informovat své zákazníky.

Údaje z Trumpa twitterového účtu využili například vyšetřovatelé z amerického kongresového panelu při vyšetřování vzpoury v Kapitolu z 6. ledna 2021. Trump totiž vypracoval, ale nikdy neodeslal, tweet vyzývající příznivce k příchodu do Washingtonu. „Dne 6. ledna v 10 hodin dopoledne budu mít velký projev na Ellipse. Prosím, přijďte včas, očekávají se obrovské davy lidí. Poté se vydejte na pochod ke Kapitolu. Zastavte krádež!“ psal zde. 

O celém případu informovaly EuroZprávy.cz. Dvaačtyřicetistránkový dokument vyšetřovatelů uvádí, že po prohře ve volbách byl Trump odhodlán udržet se u moci a podnikal kroky směřující k podkopání „základních demokratických principů americké federální vlády, zejména procesu hlasování, sčítání hlasů a potvrzování výsledků prezidentských voleb“.

Bývalý prezident, který jen v tomto případu čelí obvinění ve čtyřech bodech, je podle vyšetřovatelů zodpovědný mimo jiné za spiknutí s cílem oklamat americkou vládu a pokus omezit voliče v jejich právu na spravedlivé volby.

Ještě v červenci byl exprezident obviněn z toho, že se pokusil nechat vymazat záběry z průmyslových kamer. V případu byl obviněn i další muž, zaměstnanec rezidence, vyplývá ze soudního dokumentu. Tím je údržbář v Trumpově rezidenci Carlos De Oliveira, který údajně pomáhal skrývat citlivé vládní dokumenty před úředníky, kteří se je pokoušeli získat zpět.

Soudní proces je naplánován na květen roku 2024. Tato obvinění byla zveřejněna několik hodin poté, co Trump uvedl, že jeho právníci se setkali s představiteli ministerstva spravedlnosti, kteří vyšetřují jeho pokusy zvrátit prohru ve volbách v roce 2020 s demokratem Joem Bidenem.

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě z řady trestných činů, úplně první dubnová obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již dříve uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti.

Související

Více souvisejících

Twitter Donald Trump soudy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy