Trump čelí třetímu novému obvinění za měsíc. "Hon na čarodějnice", tvrdí jeho tým

Poslední obvinění vůči bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi bylo jeho týmem označeno za další "poskvrněnou kapitolu" v politicky motivovaném "honu na čarodějnice". Trump byl v úterý obviněn z pokusů o zvrácení výsledků prezidentských voleb v roce 2020 a jde o již třetí obvinění za poslední měsíc.

Trumpův tým podle Reuters upozornil na načasování obvinění, které přišlo dva a půl roku po uvedených událostech a právě v období, kdy začíná kampaň před blížícími se volbami. Tvrdí, že toto načasování je součástí pokusu o zasahování do volebního procesu.

Dvaačtyřicetistránkový dokument vyšetřovatelů uvádí, že po prohře ve volbách byl Trump odhodlán udržet se u moci a podnikal kroky směřující k podkopání "základních demokratických principů americké federální vlády, zejména procesu hlasování, sčítání hlasů a potvrzování výsledků prezidentských voleb".

Bývalý prezident, který čelí obvinění ve čtyřech bodech, je podle vyšetřovatelů zodpovědný mimo jiné za spiknutí s cílem oklamat americkou vládu a pokus omezit voliče v jejich právu na spravedlivé volby.

Trump odmítá uznat svou porážku a opakovaně tvrdí, že Biden zvítězil pouze díky podvodům a nesrovnalostem při volbách. Aktivně vyvíjel tlak na představitele některých amerických států s cílem zvrátit volební výsledek a dokonce požadoval od viceprezidenta Mika Pence, aby odmítl potvrdit výsledky voleb.

V červenci byl exprezident obviněn z toho, že se pokusil dát vymazat záběry z průmyslových kamer, uvedl server BBC. V případu byl obviněn i další muž, zaměstnanec rezidence, vyplývá ze soudního dokumentu. Tím je údržbář v Trumpově rezidenci Carlos De Oliveira, který údajně pomáhal skrývat citlivé vládní dokumenty před úředníky, kteří se je pokoušeli získat zpět.

Soudní proces je naplánován na květen roku 2024. Tato obvinění byla zveřejněna několik hodin poté, co Trump uvedl, že jeho právníci se setkali s představiteli ministerstva spravedlnosti, kteří vyšetřují jeho pokusy zvrátit prohru ve volbách v roce 2020 s demokratem Joem Bidenem.

"Tohle není nic jiného než pokračující zoufalý a falešný pokus Bidenovy rodiny a ministerstva spravedlnosti," uvádí se v prohlášení Trumpova týmu po vznesení dalších obvinění v případě vládních dokumentů.

Setkání proběhlo poté, co Trump minulý týden oznámil, že je opět terčem trestního stíhání, což souvisí s rozsáhlým vyšetřováním jeho aktivit po prohraných prezidentských volbách v roce 2020, které vyvrcholily výtržnostmi jeho příznivců během projednávání výsledků v Kongresu. Trump naznačil, že očekává obvinění v této věci.

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy